VIDEO | UTA Arad - Oţelul Galaţi 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | UTA Arad - Oţelul Galaţi 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
Iuliana Demetrescu va arbitra o semifinală de Liga Campionilor la fotbal feminin Iuliana Demetrescu va arbitra o semifinală de Liga Campionilor la fotbal feminin
Încă un mare oraş din ţară e aproape să aibă stadion modern. Guvernul a aprobat indicatorii tehnico-economici pentru o arenă de 30.000 de locuri Încă un mare oraş din ţară e aproape să aibă stadion modern. Guvernul a aprobat indicatorii tehnico-economici pentru o arenă de 30.000 de locuri
Un antrenor din Superliga se află în negocieri: „Ambele părţi vrem” Un antrenor din Superliga se află în negocieri: „Ambele părţi vrem”
”Uită-te la el! E depăşit de situaţie, eu nu am mai văzut antrenor ca ăsta”. Ionel Ganea, fără menajamente cu Bogdan Lobonţ ”Uită-te la el! E depăşit de situaţie, eu nu am mai văzut antrenor ca ăsta”. Ionel Ganea, fără menajamente cu Bogdan Lobonţ
Irina Begu, eliminată de Madison Keys, în turul doi la Madrid Irina Begu, eliminată de Madison Keys, în turul doi la Madrid

VIDEO | Marţea golurilor în Liga Campionilor! Bayern, Marseille şi Napoli şi-au umilit adversarele. Barcelona a pierdut cu Inter, Liverpool s-a impus fără emoţii

Champions League Publicat pe 4 oct 2022

Inter Milano a învins marţi seara, acasă, FC Barcelona, scor 1-0, într-un meci din etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor. Tot marţi seara, FC Brugge a dispus cu scorul de 2-0 de echipa spaniolă Atletico Madrid, iar Napoli a câştigat la Amsterdam, cu Ajax, scor 6-1.

La Milano, Inter s-a impus cu 1-0 în faţa Barcelonei chiar şi fără Lukaku şi Brozovic. Autorul unicului gol al partidei a fost Calhanoglu, în prelungirile primei reprize.

În Belgia, Brugge a întrecut cu 2-0 echipa spaniolă Atletico Madrid, într-un meci în care Griezmann a ratat un penalty, trimiţând în bară în minutul 76.

La Amsterdam, în grupa A, Napoli a făcut scor de tenis cu Ajax, chiar dacă gazdele au deschis scorul în minutul 9. Italienii au înscris de cinci ori, apoi a urmat eliminarea lui Tadic (Ajax), din minutul 73, şi Napoli a mai înscris odată.

Seara a început cu două meciuri de la 19:45, în care s-au marcat 10 goluri

Bayern Munchen a învins categoric, pe teren propriu, echipa cehă Viktoria Plzen, scor 5-0, într-un meci din cadrul grupei C a Ligii Campionilor.

Bayern Munchen a avut un start de partidă fulminant, iar în minutul 21 conducea deja cu scorul de 3-0, prin reuşitele lui Leroy Sane (min. 7), Gnabry (min. 13) şi Sadio Mane (min. 21).

După pauză Leroy Sane a reusit dubla în minutul 50, iar Choupo-Moting a înscris pentru 5-0 în minutul 59.

Bayern a ajuns la 31 de partide consecutive fără înfrângere în grupele Ligii Campionilor.

Olympique Marseille a învins, acasă, formaţia portugheză Sporting Lisabona, scor 4-1, într-un meci din grupa D a Ligii Campionilor. Partida a început cu o întârziere de 20 de minute pentru că autocarul lui Sporting a ajuns mai târziu la stadion, din cauza unui ambuteiaj.

Sporting Lisabona a început meciul cu un gol marcat în minutul 1 de Francisco Trincao, însă portarul portughezilor, Adan, a întors soarta partidei în favoarea gazdelor. Mai întâi a degajat în Alexis Sanchez şi mingea a intrat în poartă, francezii egalând în minutul 13, apoi a greşit şi la golul al doilea, înscris de Harit în minutul 16.

În minutul 23 Adan a primit direct cartonaş roşu din partea arbitrului italian Davide Massa şi şi-a lăsat echipa în zece oameni.

Olympique Marseille a mai înscris de două ori şi s-a impus cu scorul de 4-1, după reuşitele lui Balerdi (min. 28) şi Mbemba (min. 84).

Toate rezultatele înregistrate marţi + video cu golurile

Grupa C

Bayern - Plzen 5-0 (Sane 7, 51; Gnabry 13; Mane 21; Choupo-Moting 59). Echipele de start:

• Bayern: Neuer – Mazraoui, Upamecano, De Ligt, Davies – Goretzka, Gravenberch – Sane, Musiala, Mane, Gnabry
  • Plzen: Tvrdon – Holik, Hejda (c), Pernica, Havel – Kalvach, Ndiaye – Kopic, Vlkanova, Mosquera – Chory

Min. 59: GOOOL Bayern! Choupo-Moting, intrat la pauză în locul lui Musiala, face 5-0.

Min. 51: GOOOL Bayern! Sane face dubla, din pasa de geniu a lui Mane.

Min. 21: GOOOL Bayern! Mane face o cursă personală foarte bună şi marchează un şut plasat din careu.

Min. 13: GOOOL Bayern! Bavarezii fac deja 2-0 prin Gnabry, care punctează cu un şut din careu, din pasa lui Goretzka.

Min. 7 : GOOOL Bayern! Nemţii marchează prin Sane, care punctează cu o execuţie de la 17 metri.

Inter - Barcelona 1-0 (Calhanoglu 45+2). Echipele de start:

• Inter: Onana – Skriniar, de Vrij, Bastoni – Darmian, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco – Correa, Martinez
  • Barcelona: ter Stegen – Roberto, Christensen, Garcia, Alonso – Gavi, Busquets, Pedri – Raphinha, Lewandowski, Dembele

Min. 45+2: GOOOL Inter! Milanezii dau lovitura pe finalul primei reprize şi fac 1-0 prin turcul Calhanoglu. Şut de la 20 de metri.

Grupa A

Ajax - Napoli 1-6 (Kudus 9 / Raspadori 18, 47; Di Loreno 33; Zielinski 45; Kvaratskhelia 63; Simeone 81). Echipele de start:

• Ajax: Pasveer – Rensch, Timber, Bassey, Blind – Berghuis, Alvarez, Taylor – Tadic, Kudus, Bergwijn
  • Napoli: Meret – Di Lorenzo, Kim, Rrahmani, Miramontes – Anguissa, Lobotka, Zielinski – Lozano, Raspadori, Kvaratskhelia

Min. 81: GOOOL Napoli! Italienii nu au milă de ”lăncieri”. Marchează şi Simeone, intrat în minutul 64 pe teren.

Min. 63: GOOOL Napoli! Kvaratskhelia îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor, după o combinaţie în viteză cu Raspadori.

Min. 47: GOOOL Napoli! Peninsularii încep repriza a doua cum au terminat-o pe prima, în atac. Marchează acelaşi Raspadori.

Min. 45: GOOOL Napoli! Ce repriză! Oaspeţii fac 3-1 după ce au fost conduşi, prin Zielinski.

Min. 33: GOOOL Napoli! Di Lorenzo o aduce în avantaj pe tabelă.

Min. 18: GOOOL Napoli! Italienii restabilesc egalitatea după numai nouă minute, prin Raspadori.

Min. 9: GOOOL Ajax! Kudus marchează la capătul unei faze colective foarte frumoase.

Liverpool - Rangers 2-0 (Arnold 7; Salah 53-pen). Echipele de start:

• Liverpool: Alisson – Arnold, Matip, van Dijk, Tsimikas – Henderson, Thiago – Salah, Jota, Diaz – Nunez
  • Rangers: McGregor – Tavernier, Goldson, Davies, King, Barisic – Tillman, Lundstram, Davis, Kent – Morelos

Min. 53: GOOOL Liverpool! Salah face 2-0 de la 11 metri.

Min. 7: GOOOL Liverpool! Alexander-Arnold execută perfect o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri şi deschide scorul.

Grupa D

Marseille - Sporting 4-1 (Sanchez 13; Harit 16; Balerdi 28; Mbemba 84 / Trincao 1). Echipele de start:

• Marseille: Lopez – Mbemba, Bailly, Balerdi, Tavares – Veretout, Guendouzi (c) – Clauss, Harit – Under, Sanchez
  • Sporting: Adan – Inacio, Juste, Reis – Mirita, Ugarte – Esgalo, Santos – Goncalves, Edwards, Trincao

Min. 84: GOOOL Marseille! Mbemba face 4-1 din pasa lui Sanchez.

Min. 28: GOOOL Marseille! Ieşire greşită a portarului Israel pe o centrare, iar Balerdi marchează. În minutul 23, portarul Adan, de la Sporting, e eliminat pentru un henţ.

Min. 16: GOOOL Marseille! Francezii trec în avantaj în urma reuşitei lui Harit, la care are o contribuţie, din nou, şi portarul Adan, poziţionat greşit.

Min. 13: GOOOL Marseille! Gazdele marchează prin Sanchez, după ce Adan îi degajează mingea direct în picior. Balonul se duce în poartă din blocaj.

Min. 1: GOOOL Sporting! Trincao, acţiune personală superbă şi gol în secunda 51.

Startul de meci e întârziat cu 20 minute, autocarul echipei Sporting este prins în trafic.

• Atletico: Oblak – Molina, Gimenez, Savic, Mandava – Llorente, Witsel, Koke, Carrasco – Morata, Griezmann

Min. 62: GOOOL Brugge! Belgienii îşi dublează avantajul prin Jutgla.

Min. 36: GOOOL Brugge! Sowah deschide scorul în jocul din Belgia.

FC Porto - Leverkusen 2-0 (Zaidu 69; Galeno 87). Echipele de start:

• Porto: Diogo Costa – Mario, Pepe, Carmo, Wendell – Bruno Costa, Eustaquio, Uribe, Pepe – Evanilson, Taremi
  • Leverkusen: Hradecky – Frimpong, Tah, Tapsoba, Hincapie – Andrich, Aranguiz – Hlozek – Diaby, Schick, Odoi

Min. 87: GOOOL Porto! Meciul e rezolvat, Galeno, intrat în minutul 63, face 2-0.

Min. 69: GOOOL Porto! Deschidere de scor în Portugalia, după două goluri anulate după analiza VAR, câte unul pentru fiecare echipă, şi un penalty ratat de nemţi prin Schick. Înscrie Zaidu.