Giani Kiriţă, discurs manifest la adresa clubului Dinamo: „Nu mai au identitate” | VIDEO EXCLUSIV Giani Kiriţă, discurs manifest la adresa clubului Dinamo: „Nu mai au identitate” | VIDEO EXCLUSIV
Adrian Mititelu Jr. a dat de pământ cu un jucător dupa retrogradarea lui FCU Craiova: „Ne-a distrus anul acesta. Nu l-aş lua nici la sintetic” | EXCLUSIV Adrian Mititelu Jr. a dat de pământ cu un jucător dupa retrogradarea lui FCU Craiova: „Ne-a distrus anul acesta. Nu l-aş lua nici la sintetic” | EXCLUSIV
Bomba de la miezul nopţii! Se retrage familia Mititelu de la FCU Craiova? „Este o autodistrugere” | VIDEO EXCLUSIV Bomba de la miezul nopţii! Se retrage familia Mititelu de la FCU Craiova? „Este o autodistrugere” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | ”Eu sunt responsabil pentru această situaţie”. Adrian Mititelu, discurs fără menajamente VIDEO | ”Eu sunt responsabil pentru această situaţie”. Adrian Mititelu, discurs fără menajamente
”Ce ne-a spus patronul în vestiar rămâne în vestiar”. Eugen Trică, reacţie imediat după ce FCU Craiova a picat în Liga 2 ”Ce ne-a spus patronul în vestiar rămâne în vestiar”. Eugen Trică, reacţie imediat după ce FCU Craiova a picat în Liga 2
Tony şi-a îndeplinit obiectivul în Copou! ”Îi dedic această victorie lui Leo Grozvanu, a fost fantastic, am încheiat munca lui” Tony şi-a îndeplinit obiectivul în Copou! ”Îi dedic această victorie lui Leo Grozvanu, a fost fantastic, am încheiat munca lui”

VIDEO | Farul Constanţa - Sepsi 0-1. Covăsnenii câştigă al patrulea trofeu din istorie, în faţa unei campioane apatice

Fotbal Internațional Publicat de Daian Cutu pe 8 iul 2023

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins, scor 1-0, formaţia Farul Constanţa şi a câştigat Supercupa României, primul trofeu al noului sezon fotbalistic intern.

La Ploieşti, prima repriză a partidei dintre echipa campioană, Farul, şi câştigătoarea Cupei, Sepsi, a fost săracă în faze de poartă. Adrian Mazilu şi-a reglat şutul în minutul 12, când a tras peste poartă din marginea careului, iar Marius Ştefănescu şi Borza i-au urmat exemplul, trimiţând şuturi care nu au constituit un pericol pentru cei doi portari. În minutul 38, Mihai Bălaşa a ratat şi el poarta, trimiţând peste transversală, la un corner, şi la pauză s-a intrat cu scor egal, 0-0.

Repriza secundă a debutat cu golul din minutul 47 al lui Ion Gheorghe, care a profitat de o centrare a lui Denis Ciobotariu. Covăsnenii au mai trecut odată pe lângă gol în minutul 52, prin Marius Ştefănescu. Farul a replicat prin Enes Sali - şut peste poartă, din careu, însă pentru echipa campioană primul şut pe spaţiul porţii a fost o lovitură liberă a lui Alibec, respinsă de Niczuly în minutul 83.

Pe final nu s-a mai întâmplat nimic notabil şi Sepsi câştigă pentru a doua oară consecutiv Supercupa României, reuşind să cucerească al patrulea trofeu din 2021.

VIDEO | Supercupa României: Farul Constanţa - Sepsi 0-1 (Gheorghe 47), în direct pe Prima Sport 1 şi online pe PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Farul: Aioani - Kiki, Boli, Queiros, Borza - Nedelcu, Vînă, Artean - Ad. Mazilu, Alibec, Sali
  • Sepsi: Niczuly - D. Ciobotariu, Bălaşa, Ninaj, Oteliţă - N. Păun, J. Rodriguez - M. Ştefănescu, C. Matei, I. Gheorghe - Safranko

Minutul 90+6: Final de meci! Sepsi se impune cu 1-0.

Minutul 83: Alibec trage în forţă din lovitură liberă de la distanţă. Niczuly salvează cu greu în corner o mingea ce a atins pământul.

Minutul 74: Noi probleme în defensiva celor de la Farul, dar Aioani iese bine şi îl blochează pe Matei.

Minutul 54: Sali se descurcă excelent de lângă doi adversari, dar trage peste poartă din 10 metri.

Minutul 47: GOL Sepsi! Boli pierde uşor mingea la mijlocul terenului. Ion Gheorghe reia cu capul, după o centrare trimisă de Ciobotariu.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 44: Şansă uriaşă irosită de Sepsi! Kiki pierde mingea, iar covăsnenii declanşează un atac în superioritate numerică. Aioani scoate însă la execuţia lui Safranko din 5 metri.

Minutul 29: Marius Ştefănescu şutează de la distanţă, dar mingea nu prinde cadrul porţii.

-------------------------------------

Mai mult decât atât, confruntarea dintre cele două echipe poate fi urmărită în format video-text pe site-ul Primasport.ro.

Noul sezon competiţional din România debutează sâmbătă, 8 iulie, odată cu disputarea partidei dintre campioana Farul Constanţa şi câştigătoarea Cupei României Betano, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.

Partida se va disputa pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploieşti, cu începere de la ora 20:00.