Dennis Man, pe urmele lui Mutu! Colosul câştigător de Champions League a pus oferta pe masă: ”A fost coleg cu el şi va intermedia negocierile!”

NEWS ALERT | Universitatea Craiova pierde un om de bază pentru derby-ul cu Rapid NEWS ALERT | Universitatea Craiova pierde un om de bază pentru derby-ul cu Rapid
Cerut cu insistenţă la Dinamo, Mircea Lucescu a bătut palma! Lovitură mare anunţată

ULTIMĂ ORĂ | Partida Dinamo - Petrolul se va juca cu spectatori în tribune ULTIMĂ ORĂ | Partida Dinamo - Petrolul se va juca cu spectatori în tribune
Tenis de masă: Bernadette Szocs s-a calificat în sferturi la WTT Champions Incheon 2024. Elisabeta Samara s-a oprit în optimi Tenis de masă: Bernadette Szocs s-a calificat în sferturi la WTT Champions Incheon 2024. Elisabeta Samara s-a oprit în optimi
Vestea momentul în fotbalul românesc! Internaţionalul român, direct la un grand din Bundesliga: ”Oferta a fost este pe masă!”

VIDEO ǀ Unirea Slobozia începe în forţă sezonul de Liga 2! Victorie cu 3-0 în faţa formaţiei Minaur Baia Mare

Liga II Publicat pe 5 aug 2022

Unirea Slobozia s-a impus cu scorul de 3-0 (2-0 la pauză), vineri, pe teren propriu, în faţa formaţiei Minaur Baia Mare, în al doilea meci al sezonului din liga secundă. Oaspeţii au ratat un penalti în prima repriză, în partida care s-a văzut pe Prima Sport 1.

Golurile gazdelor au fost înscrise de Ciprian Rus (min. 16), Christ Afalna (min, 24) şi Ionuţ Coadă (min. 71).

Minaur Baia Mare a ratat, cum spuneam, o lovitură de la 11 metri în minutul 45+2, prin Ciprian Stanciu.

Celelalte partide ale primei etape din Liga 2 se vor disputa după următorul program:

• Sâmbătă 6 august – ora 11:00: CSC Şelimbăr – FC Braşov, Viitorul Pandurii – CSC Dumbrăviţa, Unirea Dej – AFK Csikszereda, Concordia Chiajna – CSM Slatina, Gloria Buzău – Ripensia Timişoara
  • Sâmbătă, 6 august – ora 11:30: ACS Oţelul Galaţi – Politehnica Iaşi
  • Sâmbătă, 6 august – ora 18:00: Politehnica Timişoara – Unirea Constanţa
  • Marţi, 9 august – ora 20:00: CSA Steaua – Metaloglobus Bucureşti

Meciul în format live-text

Unirea Slobozia – Minaur Baia Mare 3-0 (Rus 16; Afalna 24; Coadă 71)

• Unirea Slobozia: M. Contra – Ibrian, I. Dinu, Perju, C-tin. Toma (cpt.) – Coadă, Ekollo – Boţogan, Rob. Silaghi, Afalna – Cip. Rus
    Rezerve: G. Păduraru – Bolohan, Tib. Serediuc, Mih. Lemnaru, Prejmerean, Dorobanţu, M. Ciobanu, Gab. Lazăr, Golda
    Antrenor: Constantin Enache
  • Minaur Baia Mare: Al. Costache – Potcoavă, Oiţă, Mondragon, Ius. Neacşu, Gneba, Donca, Chinde, Cip. Stanciu (cpt.), Rotar, Muacir
    Rezerve: Băilă – Al. Stoian, D. Matei, Văsălie, Rz. Lazăr, Raph. Stănescu, Chitaş, Bakare, Ct. Alexe
    Antrenor: Ciprian Danciu

Min. 90+4: Final de meci la Slobozia! Unirea se impune fără probleme, cu scorul de 3-0.

Min. 71: GOOOL Unirea Slobozia! Meciul e rezolvat, Coadă marchează cu o execuţie spectaculoasă, din prima, cu dreptul, din afara careului. Balonul şterge transversala şi intră în poartă.

Min. 46: Începe partea a doua, gazdele au 2-0.

Min. 45+2: Pauză la Slobozia! Unirea termină în atac ultimele minute şi e aproape de marcarea golului trei. În cele din urmă formaţia din Baia Mare scapă cu faţa curată, se intră la cabine cu 2-0, dar e aproape de marcarea unui gol şi echipa oaspete, de la 11 metri. Potrarul Sloboziei, Contra, parează execuţia lui Ciprian Stanciu de la punctul cu var, după ce tot el comite faultul care duce la sancţiune.

Min. 24: GOOOL Unirea Slobozia! Gazdele îşi dublează avantajul prin reuşita lui Christ Afalna, cu un şut cu latul, pe jos, din careu.

Min. 16: GOOOL Unirea Slobozia! Echipa lui Enache deschide scorul prin Ciprian Rus, care punctează cu o lovitură de cap.

Min.1: Începe partida de la Slobozia!

Informaţii înainte de meci

Unirea Slobozia este una dintre favoritele la promovare în acest nou an competiţional de Liga 2, care va fi în direct pe programele Prima Sport, dar şi pe aplicaţia www.primaplay.ro.

Astfel, trupa lui Costel Enache porneşte cu prima şansă în faţa unei grupări din Baia Mare care a urcat în Liga 2 în stagiunea anterioară de Liga 3. Aceasta din urmă este pregătită de antrenorul Ciprian Danciu.

Iată ce spunea oficialul Minaurului, Vasile Miriuţă, fost antrenor la CFR Cluj, despre disputa cu Unirea Slobozia:

Aşteptăm cu nerăbdare începutul campionatului. Jucăm primul meci acasă la Slobozia, un meci foarte greu. Slobozia a jucat anul trecut în play-off, are jucători de valoare, un antrenor bun. Însă, părerea mea e că jucătorii noştri s-au pregătit bine, cantonamentul din Ungaria a fost reuşit şi mergem cu încredere acolo.

Suntem mulţumiţi de meciurile de pregătire, mai ales că am avut şi câte două antrenamente pe zi. Băieţii au reacţionat bine, iar cel mai important e că nu s-a accidentat nimeni”.

Weekend plin pe canalele Prima Sport!

Iată programul complet al canalelor Prima Sport în weekend-ul 5-7 august. SuperLiga României continuă cu Etapa a 4-a, Liga 2 îşi disputa prima etapă din noul sezon, iar spectacolul din marile campionate ale Europei începe în această săptămână, cu transmisiuni spectaculoase din Premier League, Bundesliga sau Ligue 1. Canalele Prima Sport 1-4 sunt disponibile şi pe platforma www.primaplay.ro, în timp ce posturile PPV pot fi urmărite doar în reţeaua Vodafone.

• 22:00 - Ligue 1 - Lyon - Ajaccio - Prima Sport 4
  • 22:15 - Portugalia - Benfica - Arouca - Prima Sport PPV1 (în reţeaua Vodafone)

• 16:10 - Moto GP - MP Monster Energy British - Calificari 1 - Prima Sport 2
  • 16:30 - Bundesliga - Union Berlin - Hertha Berlin - Prima Sport PPV1 (în reţeaua Vodafone)
  • 16:30 - Bundesliga - Borussia Monchengladbach - Hoffeinheim - Prima Sport PPV2 (în reţeaua Vodafone)
  • 16:35 - Moto GP - MP Monster Energy British - Calificari 2 - Prima Sport 2
  • 17:00 - Premier League - Tottenham - Southampton - Prima Sport 1
  • 17:00 - Premier League - Leeds - Wolves - Prima Sport 3
  • 17:00 - Premier League - Newcastle - Nottingham Forest - Prima Sport 4
  • 17:00 - Premier League - Bournemounth - Aston Villa - Prima Sport PPV3 (în reţeaua Vodafone)
  • 17:10 - Moto 2 - MP Monster Energy British - Calificari 1 - Prima Sport 2
  • 17:35 - Moto 2 - MP Monster Energy British - Calificari 2 - Prima Sport 2
  • 18:00 - Ligue 1 - Strasbourg - Monaco - Prima Sport PPV4 (în reţeaua Vodafone)
  • 18:30 - Moto - British Talent Cup - Race 1 - Prima Sport PPV2 (în reţeaua Vodafone)

• 13:20 - Moto 3 - MP Monster Energy British - Race - Prima Sport 3
  • 14:00 - Ligue 1 - Toulouse - Nice - Prima Sport PPV1 (în reţeaua Vodafone)
  • 15:00 - Moto GP - MP Monster Energy British - Race - Prima Sport 3
  • 16:00 - Premier League - Manchester Utd - Brighton - Prima Sport 1
  • 16:00 - SuperLiga - Sepsi Sf. Gheorghe - UTA Arad - Prima Sport 2
  • 16:00 - Premier League - Leicester - Brentford - Prima Sport 4
  • 16:00 - Ligue 1 - Lens - Brest - Prima Sport PPV1 (în reţeaua Vodafone)
  • 16:00 - Ligue 1 - Lille - Auxerre - Prima Sport PPV2 (în reţeaua Vodafone)
  • 16:00 - Ligue 1 - Angers - Nantes - Prima Sport PPV3 (în reţeaua Vodafone)
  • 16:00 - Ligue 1 - Montpellier - Troyes -
  • 16:30 - Moto 2 - MP Monster Energy British - Race - Prima Sport 3
  • 16:30 - Bundesliga - Sttugart - Leipzig - Prima Sport PPV4 (în reţeaua Vodafone)
  • 17:45 - CN Raliuri - Superspeciala Bacaului - Prima Sport 3
  • 18:05 - Ligue 1 - Rennes - Lorient - Prima Sport 4
  • 18:30 - SuperLiga - Chindia Târgovişte - CFR Cluj - Prima Sport 2
  • 18:30 - Premier League - West Ham - Manchester City - Prima Sport 1
  • 18:30 - Bundesliga - Koln - Schalke 04 - Prima Sport 3
  • 21:30 - SuperLiga - FC U Craiova 1948 - Universitatea Craiova - Prima Sport 1
  • 21:45 - Ligue 1 - Marseille - Reims - Prima Sport 3
  • 21:45 - Turcia - Antalyaspor - Galatasaray - Prima Sport 4