A picat varianta Louis Munteanu! Cine este atacantul din Superliga pe care îl vrea Gigi Becali A picat varianta Louis Munteanu! Cine este atacantul din Superliga pe care îl vrea Gigi Becali
Rrahmani putea fi golgheterul Superligii, dar Lobonţ l-a schimbat. Explicaţie uluitoare. ”Trebuie să-şi canalizeze energia la ce trebuie să facă” Rrahmani putea fi golgheterul Superligii, dar Lobonţ l-a schimbat. Explicaţie uluitoare. ”Trebuie să-şi canalizeze energia la ce trebuie să facă”
Probleme la FCSB? Elias Charalambous a răbufnit după un nou eşec cu Rapid: ”Vreau să discut cu cineva din conducere!” Probleme la FCSB? Elias Charalambous a răbufnit după un nou eşec cu Rapid: ”Vreau să discut cu cineva din conducere!”
VIDEO | Metz - PSG 0-2. Ladislau Boloni va juca baraj pentru a rămânerea în Ligue 1 VIDEO | Metz - PSG 0-2. Ladislau Boloni va juca baraj pentru a rămânerea în Ligue 1
Dan Şucu, noul Gigi Becali? "Bagă dictatură" | VIDEO EXCLUSIV Dan Şucu, noul Gigi Becali? "Bagă dictatură" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Dan Şucu a anunţat când va semna noul antrenor al Rapidului! ”Suntem hotărâţi să investim în club”

VIDEO ǀ Urartu - Farul 2-3. Final fericit în supliciul de la Erevan graţie lui Alibec

Conference League Publicat de Daian Cutu pe 3 aug 2023

Farul Constanţa a învins în deplasare, scor 3-2, formaţia armeană FC Urartu, în manşa secundă a turului al doilea preliminar din Conference League. Campioana României s-a calificat pentru turul al treilea preliminar, cu 6-4 cumulat.

Farul a început prost meciul de pe micuţul stadion Urartu, din Yerevan, şi a primit gol în minutul 11, când gazdele au marcat prin Nana Antwi. Armenii au fost periculoşi pe parcursul întregii reprize, în timp ce constănţenilor nu le-a ieşit nimic, jucând slab şi fără nerv. Partea secundă a început la fel de prostpentru elevii lui Hagi, care au primit gol în minutul 47, de la Leon Sabua.

Însă Farul s-a trezit la 0-2, iar Alibec şi-a intrat în rol. Mai întâi a dat pasa pentru golul lui Nedelcu, din minutul 53, apoi a finalizat cu sânge rece, singur cu portarul în minutul 57, după o pasă excelentă venită de la Adrian Mazilu.

Alibec a închis meciul în minutul 90+2, când a înscris din careu şi a stabilit scorul final, Urartu – Farul 2-3.

VIDEO ǀ Urartu - Farul 2-3 (Antwi 11, Sabua 47 / Nedelcu 52, Alibec 57, 90+2), în direct pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• Urartu: Melikhov - Antwi, Tsymbalyuk, Zotko - Piloyan, Maragaryan, Salou, M. Junior, Grigoryan - Maksimenko, Sabua
  • Farul: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza - T. Băluţă, Nedelcu, Grameni - Mazilu, Alibec, Benchaib

Minutul 90+8: Farul se impune cu 3-2 şi merge mai departe în Conference League!

Minutul 90+2: Gol Farul! Pe o suprafaţă grea, Alibec duce perfect un contraatac şi securizează calificarea.

Minutul 72: Artean are o şansă uriaşă, dar execuţia sa este scoasă de pe linia porţii.

Minutul 57: GOL Farul! Mazilu îl lansează perfect pe Alibec, care egalează cu o execuţie de fineţe.

Minutul 52: GOL Farul! Alibec execută perfect un corner, Nedelcu reia din câţiva metri, fără replică pentru portar.

Minutul 47: GOL Urartu! Val de erori în apărarea celor de la Farul. Sabua

Minutul 45+5: Pauză! Urartu conduce cu 1-0.

Minutul 45+2: Aioani iese greşit la o minge lungă, reuşita lui X este anulată corect pentru offside.

Minutul 37: Şansă mare irosită de Farul! Eroare mare a celor de la Urartu, Rivaldino se trezeşte singur cu portarul, pe care îl driblează, dar dintr-o poziţie grea trage în plasa laterală.

Minutul 34: Grygorian trage din careu, dar Aioani salvează situaţia.

Minutul 11: GOL Urartu! Gazdele combină foarte bine, mingea este scoasă la Antwi, care înscrie cu un şut de la peste 20 de metri.

-----------------------------------

Farul Constanţa a câştigat dramatic meciul tur cu Urartu, scor 3-2. După ce a fost condusă de două ori, trupa lui Hagi a dat lovitura în minutul 95, atunci când Larie a trimis imparabil mingea cu un şut din marginea careului.

Returul din Armenia se anunţă unul complicat pentru Farul, mai ales dacă luăm în calcul ultimele evoluţii ale campioanei. Ultima ,,izbândă" a ,,marinarilor" a avut loc duminică, atunci când au pierdut fără drept de apel împotriva nou-promovatei Poli Iaşi, scor 1-3.

Daca va reuşi să treacă de Urartu, Farul va da peste Flora Tallin în turul trei preliminar al Conference League.

Echipele probabile:

• Urartu (3-4-1-2): Melikhov – Tsymbalyuk, Pilovyan, Zotko – Antwi, Salou, Marcos, Margaryan – Mogilevets – Makismenko, Grigoryan.
  • Farul (4-3-3): Aioani – Kiki, Popescu, Larie, Borza – Artean, Băluţă, Nedelcu – Mazilu, D. Alibec, Rivaldinho.