VIDEO | Atalanta - Juventus 0-1. Torinezii cuceresc pentru a 15-a oară Coppa Italia VIDEO | Atalanta - Juventus 0-1. Torinezii cuceresc pentru a 15-a oară Coppa Italia
VIDEO | MAXIM de Hunedoara pune Corvinul pe harta fotbalului european. ”Trebuie să crezi în acel ceva” VIDEO | MAXIM de Hunedoara pune Corvinul pe harta fotbalului european. ”Trebuie să crezi în acel ceva”
VIDEO | Dorinel Munteanu a explicat gestul din finala Cupei. ”Nu am nervi aşa puternici să văd cum pierd” VIDEO | Dorinel Munteanu a explicat gestul din finala Cupei. ”Nu am nervi aşa puternici să văd cum pierd”
Pe cine ar putea întâlni Corvinul Hunedoara în preliminariile Europa League. Divizionara secundă aşteaptă licenţa Pe cine ar putea întâlni Corvinul Hunedoara în preliminariile Europa League. Divizionara secundă aşteaptă licenţa
VIDEO | Corvinul Hunedoara scrie istorie! Divizionara secundă câştigă Cupa şi va juca în Europa League VIDEO | Corvinul Hunedoara scrie istorie! Divizionara secundă câştigă Cupa şi va juca în Europa League
Activitatea impresionantă pe care o desfăşoară Vali Badea. "E o satisfacţie sufletească" Activitatea impresionantă pe care o desfăşoară Vali Badea. "E o satisfacţie sufletească"

VIDEO | UTA Arad - Rapid 2-2. Giuleştenii pierd puncte preţioase

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 20 oct 2023

UTA Arad a încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 2-2, într-un meci din etapa a 13-a a Superligii.

Rapid a deschis scorul la Arad, Funsho Bamgboye înscriind în minutul 12, din pasa lui Petrila. Gazdele au egalat în minutul 19, când Rareş Pop l-a învins pe Horaţiu Moldovan. Borza a scos de pe linia porţii în minutul 42, pentru ca giuleştenii să intre în avantaj la cabine după golul de 2-1 reuşit de Funsho în minutul 45+1. Arădenii au egalat prin Luckassen, în minutul 75.

Rapid ocupă locul al treilea în clasament, cu 23 de puncte, în timp ce UTA Arad este pe locul 14, cu 11 puncte.

UTA - Rapid 2-2 (Pop 19, Luckassen 75 / Bamgboye 12, 45+1) în direct la Prima Sport 1

• Antrenor: Cristiano Bergodi

Minutul 90+4: Final de meci! Se termină 2-2.

Minutul 75: GOL UTA! Abeid recuperează din marginea careului un balon ce părea ieşit şi scoate la Luckassen, care egalează!

Minutul 69: Ofosu reia cu capul din prima peste poartă!

Minutul 45+3: Pauză! Rapid conduce cu 2-1.

Minutul 42: Fază foarte controversată! Borza scoate de pe linia porţii lui şutul lui Luckassen. VAR intervine şi consideră că mingea nu a depăşit cu toată circumferinţa.

Minutul 45+1: GOL Rapid! Petrila îl lansează în careu pe Bamgboye, care îl învinge pe Iacob.

Minutul 24: Micovschi reia din careu, dar Moldovan scoate spectaculos o minge ce s-ar fi dus sub bară.

Minutul 19: GOL UTA! Contraatac rapid al gazdelor. Braun iese târziu la Pop, care profită şi reia din careu.

Minutul 12: GOL Rapid! Ioniţă scoate la Petrila care creează o fază ”fulger” şi scoate pe 5 metri la Bamgboye, ce îndeplineşte o formalitate.

Rapid a început foarte bine sezonul de Superligă şi se află pe locul al treilea, cu 22 de puncte acumulate în 12 etape.

De partea cealaltă, UTA a strâns doar 10 puncte, dar are şi un meci mai puţin disputat.

Arădenii vor încerca să se redreseze în partidă de astăzi, dar istoria nu este de partea lor. Rapid nu a mai pierdut cu UTA din 2008! Atunci, arădenii s-au impus cu 3-2 în Giuleşti.