A fost făcut anunţul! Daniel Niculae, OUT din Giuleşti A fost făcut anunţul! Daniel Niculae, OUT din Giuleşti
A fost anunţat lotul Portugaliei pentru EURO 2024. Cum arată una dintre favoritele la câştigarea trofeului A fost anunţat lotul Portugaliei pentru EURO 2024. Cum arată una dintre favoritele la câştigarea trofeului
Adrian Vasile, OUT de la CSM Bucureşti Adrian Vasile, OUT de la CSM Bucureşti
Anca Todoni a fost şi ea eliminată în turul I al calificărilor de la Roland Garros Anca Todoni a fost şi ea eliminată în turul I al calificărilor de la Roland Garros
Neil Lennon şi-a etalat cunoştinţele în fotbal! "Steaua a câştigat Cupa în 1986" Neil Lennon şi-a etalat cunoştinţele în fotbal! "Steaua a câştigat Cupa în 1986"
OFICIAL | Marius Coman a semnat cu o formaţie din play-off-ul Superligii OFICIAL | Marius Coman a semnat cu o formaţie din play-off-ul Superligii

VIDEO | UTA – ”U” Cluj 0-1. ”Şepcile roşii” îşi repară startul de sezon

UTA Arad Publicat de Daian Cutu pe 15 sep 2023

Universitatea Cluj a învins vineri, în deplasare, scor 1-0, formaţia UTA Arad, în meciul de debut al etapei a noua din Superligă.

În prima repriză cele două echipe şi-au împărţit ocaziile mari. Vătăjelu a respins de pe linia porţii la lovitura de cap a lui arădeanului Carp, în minutul 21, iar oaspeţii au avut o bară în minutul 45, la şutul lui Ovidiu Bic. În minutul 71 clujenii au deschis scorul prin Daniel Popa, care a urmărit un şut al lui Gabriel Simion, respins de portarul Iacob.

Elevii lui Sabău au rămas în zece oameni în minutul 80, la cartonaşul roşu primit de George Cîmpanu, însă gazdele nu au putut egala şi ”U” a reuşit o victorie istorică la Arad.

În clasament ”U” Cluj este pe locul 7, cu 10 puncte, iar UTA se află pe 14, cu 7 puncte.

VIDEO | UTA – ”U” Cluj 0-1 (Popa 70), în direct pe Prima Sport 2. Echipele de start:

• UTA: Fl. Iacob (cpt.) - Diogo Rodrigues, Stolnik, Carp, Abeid - Freitas, Fabry, Marku - R. Pop, Cooper, Micovschi
  • ”U” Cluj: Gorcea - Peteleu, Masoero, B. Mitrea, Vătăjelu - Bic (cpt.), Doukoure, Simion, Cîmpanu - D. Popa, I. Stoica

Minutul 90+7: Fluier final! Universitatea Cluj se impune cu 1-0.

Minutul 79: Cîmpanu îşi scuipă un adversar şi este eliminat. Decizia a venit după intervenţia VAR.

Minutul 71: GOL ”U” Cluj! Simion trage în forţă de la 20 de metri, Iacob respinge în faţă până la Popa, care reia din câţiva metri fără marcaj.

Minutul 65: Oaspeţii cer penalty pentru un presupus henţ, dar după ce se consutlă cu cei din camera VAR, centralul nu dictează lovitură de pedeapsă.

Minutul 61: Gorcea are un reflex de senzaţie la execuţia lui Micovschi.

Minutul 45+4: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45: Freitas comite o mare eroare şi respinge din 4 metri la Bic, care reia în portarul Iacob, iar apoi mingea se duce în bară.

Minutul 28: Popa scoate bine la Cîmpanu, care reia din careu cu efect puţin pe lângă poartă.

Minutul 22: Carp reia cu capul din 7 metri după un corner. Vătăjelu salvează de pe linia porţii.

Minutul 21: Vătăjelu iese bine din defensivă şi pătrunde, dar reia slab, fără probleme pentru portarul Iacob.

---------------------------------------

Superliga s-a reluat după pauza generată de meciurile echipei naţionale din Superligă. Cele două echipe au o situaţie mai delicată după începutul sezonului, chiar dacă s-a investit în transferuri.

UTA de abia a scăpat de retrogradare sezonul trecut şi se pare că nici în acest sezon nu are linişte. Echipa lui Mircea Rednic se află pe locul 14 în clasament, cu doar 7 puncte.

În tabăra opusă, Universitatea Cluj ocupă locul 13, tot cu 7 puncte, după 8 meciuri jucate în Superligă.