Ultima oră
Coreea de Sud - Cehia 2-1. Revenire de senzaţie a asiaticilor Coreea de Sud - Cehia 2-1. Revenire de senzaţie a asiaticilor
Mexic - Africa de Sud 2-0. Campionatul Mondial şi-a deschis porţile sub semnul spectacolului. S-au dictat trei eliminări Mexic - Africa de Sud 2-0. Campionatul Mondial şi-a deschis porţile sub semnul spectacolului. S-au dictat trei eliminări
Anderson Ceara a vorbit pentru prima dată după transferul la FCSB: "Ne vedem curând!" Anderson Ceara a vorbit pentru prima dată după transferul la FCSB: "Ne vedem curând!"
A jucat un rol cheie în aducerea lui Kopic la Dinamo, iar acum rupe tăcerea după ce croatul a plecat din Ştefan cel Mare: "La noi e o groapă fără fund în care toată lumea trebuie să arunce nişte bani" A jucat un rol cheie în aducerea lui Kopic la Dinamo, iar acum rupe tăcerea după ce croatul a plecat din Ştefan cel Mare: "La noi e o groapă fără fund în care toată lumea trebuie să arunce nişte bani"
Mexicanul Julian Quinones a marcat primul gol al turneului final Mexicanul Julian Quinones a marcat primul gol al turneului final
OFICIAL | Jose Mourinho a revenit la Real Madrid OFICIAL | Jose Mourinho a revenit la Real Madrid

Final de drum! Şi-a anunţat plecarea imediat după Dinamo - FCSB: "Mulţumesc din suflet"

Dinamo Publicat de Prima Sport pe 30 mai 2026
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Kennedy Boateng se desparte de Dinamo după două sezoane petrecute în Ştefan cel Mare. Fundaşul central şi-a anunţat plecarea pe reţelele sociale, la câteva ore după ce „roş-albii” au pierdut finala barajului pentru Conference League cu FCSB, scor 1-2.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38229/22462604/1/dinamo-bucuresti-fcsb-baraj-conference-league-29-05-2026.jpg

Fotbalistul togolez a transmis un mesaj emoţionant pentru conducere, staff, colegi şi suporteri, cărora le-a mulţumit pentru susţinere. Boateng a subliniat că Dinamo va rămâne un club special pentru el şi că pleacă din Bucureşti cu respect şi amintiri importante.

Dinamo a încercat în ultima perioadă să îi prelungească înţelegerea, însă cele două părţi nu au ajuns la un acord. Fundaşul ar fi avut pretenţii financiare considerate prea mari de club, iar viitorul său pare să fie în afara României.

”Către conducerea, staff-ul, antrenorii şi colegii de la FC Dinamo Bucureşti.

Astăzi, odată cu încheierea contractului meu, doresc să îmi exprim sincera recunoştinţă pentru oportunitatea de a purta tricoul lui Dinamo.

Faptul că am făcut parte din acest club istoric a fost una dintre cele mai mari onoare ale carierei mele. De la antrenamentele de la Dinamo până la atmosfera de pe Stadionul Arcul de Triumf, fiecare moment m-a învăţat ceva nou despre muncă, perseverenţă şi despre ce înseamnă să reprezinţi 'Câinii Roşii'.

Le mulţumesc antrenorilor pentru încrederea acordată şi pentru că m-au motivat să mă dezvolt zi de zi. Colegilor mei de echipă le mulţumesc pentru luptele duse împreună, pentru momentele frumoase din vestiar şi pentru fraternitatea creată.

Staff-ului, echipei medicale şi tuturor celor care lucrează în culise le sunt recunoscător pentru tot ceea ce au făcut pentru ca noi să putem performa. Iar vouă, celor din Peluza Cătălin Hîldan, vă mulţumesc pentru susţinerea extraordinară. A fost o onoare să joc pentru voi.

Dinamo va avea mereu un loc special în inima mea. Plec cu mândrie, respect şi amintiri de neuitat. Îi doresc clubului mult succes în tot ceea ce urmează.

Odată dinamovist, pentru totdeauna dinamovist. Mulţumesc din suflet!”, a declarat Kennedy Boateng pe pagina sa de Instagram.

Boateng pleacă de la Dinamo cu 75 de meciuri, 8 goluri şi două pase decisive. Fundaşul este dorit de cluburi din străinătate, iar Shandong Taishan este una dintre variantele vehiculate pentru următoarea etapă a carierei sale.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Dinamo

Ultimele articole Toate articolele