Ultima oră
Este gata! A fost decis viitorul jucătorului lui Inter dorit de Barcelona Este gata! A fost decis viitorul jucătorului lui Inter dorit de Barcelona
Vin întăririle la Dinamo! Andrei Nicolescu a anunţat transferurile verii Vin întăririle la Dinamo! Andrei Nicolescu a anunţat transferurile verii
LIVE TEXT | Mexic - Africa de Sud, ora 22:00. Începe magia Cupei Mondiale 2026 LIVE TEXT | Mexic - Africa de Sud, ora 22:00. Începe magia Cupei Mondiale 2026
Nopţi albe şi spectacol total: Campionatul Mondial 2026 a început! Nopţi albe şi spectacol total: Campionatul Mondial 2026 a început!
Andrej Fabry ar putea pleca de la ”U” Cluj! E dorit de alt club din Superliga Andrej Fabry ar putea pleca de la ”U” Cluj! E dorit de alt club din Superliga
Poli Timişoara, recital pe piaţa de mercato! Bănăţenii vor un jucător de bază al celor de la Oţelul Galaţi Poli Timişoara, recital pe piaţa de mercato! Bănăţenii vor un jucător de bază al celor de la Oţelul Galaţi

Jason Collins, cunoscut pentru că a fost primul jucător care şi-a recunoscut homosexualitatea, a murit la 47 de ani!

Sporturi Publicat de Prima Sport pe 13 mai 2026
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Fostul jucător american de baschet Jason Collins, care în 2013 a devenit primul sportiv declarat homosexual dintr-o ligă majoră din SUA, a murit la vârsta de 47 de ani.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38128/22442821/1/jjj.jpg

Collins a murit "după o luptă curajoasă cu un glioblastom", un tip de tumoare cerebrală, a anunţat familia sa într-un comunicat.

Comisarul NBA, Adam Silver, i-a adus un omagiu lui Collins şi "influenţei sale mult dincolo de baschet", menţionând că acesta a ajutat "NBA, WNBA şi comunitatea sportivă în general să devină mai incluzive şi mai primitoare pentru generaţiile viitoare".

Collins, care s-a retras în noiembrie 2014, şi-a dezvăluit homosexualitatea într-un articol publicat de Sports Illustrated în aprilie 2013. "Sunt un pivot NBA în vârstă de 34 de ani. Sunt de culoare şi sunt gay", a scris el. "Nu mi-am propus să fiu primul atlet dintr-un sport american major care îşi dezvăluie homosexualitatea. Dar acum că am făcut-o, mă bucur să încep conversaţia".

La acea vreme nu avea echipă, dar mai târziu s-a alăturat echipei Brooklyn Nets, devenind primul jucător declarat gay care a participat la un meci din liga majoră din Statele Unite (baschet NBA, hochei NHL, fotbal american NFL şi baseball MLB).

Fostul pivot a petrecut treisprezece sezoane în NBA, inclusiv opt cu New Jersey/Brooklyn Nets. De asemenea, a jucat pentru Atlanta, Boston, Memphis, Minnesota şi Washington, pentru un total de 735 de meciuri.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Sporturi

Ultimele articole Toate articolele