Vladimir Putin lasă să se înţeleagă faptul că nu va respecta armistiţiul olimpic în timpul JO de la Paris Vladimir Putin lasă să se înţeleagă faptul că nu va respecta armistiţiul olimpic în timpul JO de la Paris
Gabriela Ruse a trecut de veterana Alize Cornet şi s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins Gabriela Ruse a trecut de veterana Alize Cornet şi s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins
VIDEO | Totul pentru echipa favorită! CS Mioveni are un singur suporter la deplasarea de la Botoşani VIDEO | Totul pentru echipa favorită! CS Mioveni are un singur suporter la deplasarea de la Botoşani
Dan Petrescu, susţinut de un coleg de breaslă! "Mi se pare o inerţie tipic românească" | VIDEO EXCLUSIV Dan Petrescu, susţinut de un coleg de breaslă! "Mi se pare o inerţie tipic românească" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Alexander Zverev s-a calificat în finala de la Roma, după o revenire spectaculoasă în disputa cu Alejandro Tabilo VIDEO | Alexander Zverev s-a calificat în finala de la Roma, după o revenire spectaculoasă în disputa cu Alejandro Tabilo
VIDEO | FC Botoşani - CS Mioveni 0-0, în direct la Prima Sport 1! Gol anulat pentru oaspeţi în prelungiri VIDEO | FC Botoşani - CS Mioveni 0-0, în direct la Prima Sport 1! Gol anulat pentru oaspeţi în prelungiri

VIDEO | Play-off-ul Cupei României, în direct la Prima Sport! Ceahlăul - "U" Cluj 2-4. Finalista de anul trecut a tremurat serios pentru calificare

Cupa României Publicat de Daian Cutu pe 31 aug 2023

Ceahlăul - "U" Cluj 2-4 (Petkov 61, Petre 84 / Tescan 49, Nistor 79-penalty, Stoica 81, 89), în direct pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• ”U” Cluj: Iliev – R. Dimitrov, Piţian, Andr. Miron, Vătăjelu (cpt.), Perianu, Gab. Simion, Hofman, Tescan, Calcan, Popadiuc
  • Ceahlăul: Wynney – Petkov, Lorenzo Fonseca, Vişinar (cpt.), Pedro Albino, Joao Jaquite, Onişa, Llullaku, Tud. Oltean, Neicuţescu, Rob. Ciobanu

Minutul 90+3: Final de meci! Universitatea Cluj se impune cu 4-2.

Minutul 89: GOL ”U” Cluj! Stoica profită de o eroare uriaşă a lui Fonseca şi duce scorul la 4-2.

Minutul 84: GOL Ceahlăul! Gazdele pleacă pe contraatac, iar Patrick Petre este lansat şi nu se opreşte până nu înscrie cu o execuţie fină.

Minutul 81: GOL ”U” Cluj! Stoica ia o acţiune pe cont propriu. Îl păcăleşte din corp pe Petkov şi reia cu efect din careu.

Minutul 79: GOL ”U” Cluj! Fonseca comite un fault stupid în careu şi îl împinge pe Ianis Stoica. Dan Nistor transformă de la punctul cu var fără probleme

Minutul 61: GOL Ceahlăul! Neicuţescu centrează din flancul drept, iar Petkov reia cu capul, după o ieşire nu prea bună a lui Iliev.

Minutul 49: GOL ”U” Cluj! Portarul moldovenilor se ciocneşte de un coleg, iar Tescan profită şi deschide scorul.

-------------------------------------------

Clujenii încearcă să repete figura de anul trecut, atunci când au ajuns până în finala Cupei. Primul adversar din această ediţie este Ceahlăul, echipă nou promovată în liga a doua. După patru etape, formaţia din Piatra Neamţ se află pe poziţia a şaptea, cu şase puncte.

FC Bihor - FC Argeş 1-0 (Stan 52), în direct pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• FC Bihor: Pînzariu – C. Jurj, Chitaş, Ioviţă, Sorian, Farcaş (cpt.), Gunie, D. Stan, Ban, Moga – Jurj
  • FC Argeş: Bucur – Tofan (cpt.), Balaur, Scarlatache, Facundo Rizzi – Andr. Panait, Babin – Rădescu, Haită, P. Dulcea – Buhacianu

Minutul 90+6: Final de meci! FC Bihor Oradea se impune cu 1-0.

Minutul 52: GOL FC Bihor! Ioviţă centrează, iar după o bâlbă în defensiva mingea ajunge cu ceva noroc la Stan, care reia din careu.

-----------------------------------------------

Piteştenii încearcă să spele debutul slab din liga secundă, acolo unde au reuşit doar trei puncte în primele patru etape. Orădenii joacă în liga a treia, acolo unde au debutat cu dreptul weekendul trecut, reuşind să câştige, scor 2-0, împotriva formaţiei Peciu Nou.

Metaloglobus - Dinamo 1-2 (Zakir 51 / Bani 78, 90+4), în direct pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• Metaloglobus: Avram - Koudio, Iacob, Issah, Sava - Cruceru, Honciu - Zakir, Huiban, Bogdan - Krstevski
  • Dinamo: Dujmovic - D. Irimia, Giafer, R. Grigore, G. Creţu - I. Roşu, N. Roşu, Borduşanu - Ghezali, Ţîră, Borcea

Minutul 90+6: Final de meci! Dinamo se impune cu 2-1.

Minutul 90+4: GOL Dinamo! Bani este găsit liber în careu, după un contraatac. Acesta are timp să preia şi zguduie plasa porţii lui Avram.

Minutul 78: GOL Dinamo! Bani profită de o eroare uriaşă de plasament a portarului Avram şi egalează.

Minutul 51: GOL Metaloglobus! Serie de erori în apărarea ”câinilor”. Zakir profită şi reia din 10 metri pe sub Dujmovic.

Minutul 1: A început partida ce are loc pe arena din Târgovişte!

----------------------------------

Dinamo porneşte ca favorită în disputa cu Metaloglobus. Formaţia din liga secundă se află abia pe poziţia a 18-a după patru etape, în vreme ce Dinamo a reuşit să lege patru meciuri la rând fără înfrângere în Superligă. Cele două echipe s-au întâlnit în sezonul precedent, în liga a doua, Dinamo reuşind să învingă cu scorul de 2-1.