Mihai Rotaru a răbufnit după Universitatea Craiova - Sepsi: ”Şanse mari să fim campioni!”  | VIDEO EXCLUSIV Mihai Rotaru a răbufnit după Universitatea Craiova - Sepsi: ”Şanse mari să fim campioni!” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Torino - AC Milan 3-1. ”Diavolii” sunt înfânţi, dar termină pe 2 în Serie A VIDEO | Torino - AC Milan 3-1. ”Diavolii” sunt înfânţi, dar termină pe 2 în Serie A
Alaves - Getafe 1-0. Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 87 la învingători Alaves - Getafe 1-0. Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 87 la învingători
VIDEO | ”Nu am reuşit să ne atingem obiectivul”. Costel Gâlcă schimbă jocul Universităţii Craiova, dar termină cu eşec VIDEO | ”Nu am reuşit să ne atingem obiectivul”. Costel Gâlcă schimbă jocul Universităţii Craiova, dar termină cu eşec
VIDEO | Dan Petrescu s-a enervat la flash-interviuri. ”Voi spuneţi ce vreţi şi ne criticaţi” VIDEO | Dan Petrescu s-a enervat la flash-interviuri. ”Voi spuneţi ce vreţi şi ne criticaţi”
Un important finanţator nu vrea să o vadă pe Corvinul în cupele europene! "Ar fi frumos ca Hunedoara să renunţe" | VIDEO EXCLUSIV Un important finanţator nu vrea să o vadă pe Corvinul în cupele europene! "Ar fi frumos ca Hunedoara să renunţe" | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Academica Clinceni a câştigat derby-ul suferinţei cu Chindia Târgovişte. Partida a fost animată de o ploaie torenţială, dar terenul a rezistat excepţional

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 22 iun 2020

Academica Clinceni a câştigat confruntarea cu Chindia Târgovişte, scor 1-0, într-un veritabil derby al evitării retrogradării din Casa Liga 1.

Partida a început tare, fără însă a se concretiza vreo ocazie. În minutul 8, Ilie Poenaru ”a fentat” regula U-21, schimbându-l pe Costin Şuşu, cu Denis Ventura. Două minute mai târziu a început o ploaie torenţială, care a ţinut aproximativ 20 de minute şi a îngreunat foarte tare jocul. Deşi s-au acumulat cantităţi mari de apă, gazonul nu a cedat, fapt care demonstrează că la Clinceni există un sistem de drenaj foarte bun.

A doua repriză a început cu golul lui Vojtus, care a făcut un stop pe piept impecabil, după care l-a driblat pe fundaşul Martac şi a tras imparabil. În minutul 90+4 Yameogo de la oaspeţi a fost eliminat.

Până la final nu s-a mai petrecut nimic, iar formaţia lui Ilie Poenaru obţine o victorie de aur şi urcă în clasament până pe locul 10, poziţie sigură, în schimb Chindia cade pe 12, loc care duce la barajul de menţinere în primul eşalon

Academica Clinceni: Vâlceanu – Matei, Nichita, Munoz, Dobrescu – Cebotaru, Albu, Şuşu (8 Ventura, 83 Markovic) – Merloi (71 Ion), Vojtus (84 Şut), Buziuc (84 Achim).

Chindia Târgovişte: Aioani – Martac, Piţian, Diallo, Corbu (74 Yameogo) – Neguţ, Novac (63 Dumitraşscu), Bic (74 Piftor)– Barbu (35 Dangubic) – Ivancic (62 Raţă), Berisha.