Curg ofertele pentru Gigi Becali! Încă un fotbalist este aproape de transferul carierei Curg ofertele pentru Gigi Becali! Încă un fotbalist este aproape de transferul carierei
Adrian Mititelu, decizie finală cu privire la cedarea lui Juan Bauza la FCSB! ”El este transferabil” Adrian Mititelu, decizie finală cu privire la cedarea lui Juan Bauza la FCSB! ”El este transferabil”
Vlad Covaliu a câştigat titlul mondial al juniorilor la sabie masculin individual Vlad Covaliu a câştigat titlul mondial al juniorilor la sabie masculin individual
Istvan Kovacs l-a avertizat pe jucătorul Barcelonei înainte de partida cu PSG. Ce i-a transmis Istvan Kovacs l-a avertizat pe jucătorul Barcelonei înainte de partida cu PSG. Ce i-a transmis
Federaţia Palestiniană de Fotbal cere ca FIFA să impună sancţiuni Israelului Federaţia Palestiniană de Fotbal cere ca FIFA să impună sancţiuni Israelului
Costel Gâlcă începe ”revoluţia” la Universitatea Craiova. Primul jucător la care renunţă oltenii Costel Gâlcă începe ”revoluţia” la Universitatea Craiova. Primul jucător la care renunţă oltenii

VIDEO | Besiktas s-a impus în derby-ul Turciei, după ce a învins 2-1 rivala Galatasaray. Cicâldău a marcat un gol superb. Moruţan a fost scos de pe teren în a doua repriză

Alte campionate externe Publicat de Daian Cutu pe 25 oct 2021

Besiktas s-a impus 2-1 în întâlnirea cu marea rivală Galatasaray, în direct pe Look Sport şi PrimaPlay. Românul Cicâldău a fost cel care a deschis scorul, printr-un şut superb din afara careului, în minutul 35.

Larin a egalat 4 minute mai târziu, iar în 64 a bifat dubla. În minutul 81, Galatasaray a avut o ocazie uriaşă de a egala chiar pe final. Mostafa Mohamed a ratat însă penalty-ul obţinut.

Olimpiu Moruţan a fost scos de pe teren în minutul 64, fiind înlocuit de Babel.

Besiktas se află pe locul 3 în clasament, cu 20 de puncte, la egalitate cu Hatayspor şi Alanyaspor.

Galatasaray este doar pe 8, cu 17 puncte.

• Campionatul primei ligi din Turcia se vede în exclusivitate pe programele Look Sport!

Besiktas - Galatasaray 2-1 FINAL

Final.

Min. 80: Galatasaray ratează incredibil un penalty! După ce au avut o altă ocazie imensă din care s-a acordat lovitura de pedeapsă. Vida a atins mingea cu mâna.

Min. 72: Ocazie imensă pentru Besiktas! Muslera respinge fantastic în faţa lui Larin. Mingea l-a lovit în piept. De la margine s-a arătat ofsaid, dar reluările arată că poziţia a fost corectă.

Min. 67: Ocazie mare Galata! Dervisoglu trimite un şut foarte promiţător, care şterge bara.

Min. 64: GOOOL Besiktas! Gazdele întorc scorul prin Larin, care bifează dubla după un corner.

Min. 64. Olimpiu Moruţan a fost scos de pe teren!

Min. 58: Ocazie imensă pentru Besiktas! Yedlin respinge magistral din faţa adversarului, cu poarta goală.

Min. 56: Ocazie Galata! Moruţan îşi lansează bine coechipierul, care trimite o pasă puternică în careu.

Pauză.

Min. 40: GOOOL Besiktas! Larin restabileşte egalitatea după doar câteva minute, printr-o lovitură cu capul, după ce i-a luat faţa portarului.

Min. 35: GOOOOLL Galatasaray! Cicâldău deschide scorul dintr-un şut superb, de la marginea careului.

Min. 30: Ocazie Galatasaray! Cicâldău trimite puţin peste poartă din lovitură liberă.

Min. 22: Ocazie Besiktas! Teixeira a fost aproape să scape într-o poziţie foarte periculoasă.

Min 19. Ocazie mare Besiktas! Poziţia era una suspectă de ofsaid oricum.

Echipele de start

Besiktas: Destanoglu E. (P), Batshuayi, Ghezzal, Josef, Larin, Meras, Pjanic, Rosier, Teixeira, Uysal (C), Vida D.

Galatasaray: Muslera - Yedlin, Nelsson, Marcao, Van Aanholt - Berkan, Taylan, Cicâldău - Moruţan, Diagne, Kerem

Pentru formaţia lui Fatih Terim sunt anunţaţi ca titulari de către presa turcă Olimpiu Moruţan şi Alexandru Cicâldău, care au devenit piese de bază în acest sezon. Galata a început modest în Super Lig, dar s-a redresat pe parcurs, înainte acestui mecii find pe locul al optulea, la egalitate cu Besiktas, care este însă cu două poziţii mai în faţă, datorită golaverajului mai bun.

Ambele formaţii am absenţe importante. Pentru gazde nu vor putea juca Mehmet Topal, Georges-Kevin Nkoudou şi Atiba Hutchinson, toţii accidentaţi. În timp ce Fatih Terim nu se va putea baza pe Arda Turan şi Sacha Boey, de asemenea cu probleme medicale. Vestea bună este dată de revenirea lui Marcao, căruia i-a expirat suspendarea.