Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League
PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League
A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO
VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin” VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin”
Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | CSA Steaua – Unirea Dej 3-0. ”Militarii” s-au impus fără mari emoţii în debutul play-off-ul Ligii 2

Liga II Publicat pe 16 mar 2023

CSA Steaua a învins joi, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia Unirea Dej, în prima etapă a play-off-ului din Liga 2.

În primul meci din play-off-ul de promovare a Ligii 2, CSA Steaua s-a impus cu corul de 3-0 în faţa echipei Unirea Dej. Gazdele au deschis scorul în minutul 41, printr-un autogol al lui Buta.

Imediat după pauză Chunchukov a majorat scorul la 2-0 cu o lovitură de cap, iar rezultatul final a fost stabilit de Trică, în minutul 73.

CSA Steaua nu are drept de promovare în acest sezon.

CSA Steaua – Unirea Dej 3-0 (Buta G. 41' (a), Chunchukovc T. 48',Trică A. 73')

• CSA Steaua: Iancu - Drăghici, Beţa. Mihăescu, Ad. Ilie - Ad. Popa, Bărbulescu, Matei, Bodişteanu - Chunchukovc, Chipirliu
  • Rezerve: Dincă, Ciocoteală, Balgiu, Oroian, E. Pacionel, Şt. Pacionel, Enceanu, A. Trică, Kayondo
  •
  • Unirea Dej: Răilean - Maftei, Burdeţ. Buta, Gîţ - Gătineanu, Ad. Popa - Militaru, Blaj, Al. Pop - Cocian
  • Rezerve: Chindriş, Checicheş, Roş, Şuteu, An. Pop, Frăsineanu, Bogdan, Călugăr, Fulga

Min. 90+4: Final de partidă! ”Militarii” s-au impus fără mari emoţii

Min. 73: GOOOL marcat de CSA Steaua! Atanas Trică înscrie cu o lovitură superbă de cap şi face 3-0.

Min. 48: GOOOL marcat de CSA Steaua! Adi Popa îi centrează perfect lui Chunchukovc, care dublează avantajul echipei sale cu o lovitură de cap.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+2: Final de primă repriză!

Min. 41: GOOOL marcat de CSA Steaua! Adrian Ilie ia acţiunea pe cont propriu, iar Buta trimite în proprie poartă centrarea jucătorului ”roş-albaştrilor”.

Min. 16: Ocazie pentru ”militari”. Bărbulescu trimite un şut din afara careuşui, dar Răilean e la post şi respinge.

Min. 13: Prima ocazie a partidei îi aparţine lui CSA Steaua. Matei este găsit în careu, dar lovitura sa de cap trece pe lângă poarta ardelenilor.

Min. 1: A început partida!

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

Şi dacă problemele de ordin financiar afectează echipa din Ardeal, la Steaua e linişte, iar echipa poate creşte pentru sezonul viitor, atunci când, speră conducerea clubului, va obţine totuşi dreptul să lupte la promovare.

În sezonul regular, cele două echipe s-au întâlnit la Bucureşti, iar Steaua s-a impus cu scorul de 2-0. În cealaltă întâlnire oficială din istoria celor două cluburi, în 2021, Unirea Dej câştiga pe teren propriu, cu scorul de 2-1.

De notat că Unirea Dej a fost invincibilă în ultimele cinci etape din sezonul regular, când a obţinut patru remize şi o victorie. Trupa din judeţul Cluj a încheiat sezonul regular pe poziţia a patra, cu 32 de puncte, la 8 puncte în spatele liderului Steaua.