Giovanni Becali a anunţat marea lovitură din fotbalul românesc: ”A semnat!”

VIDEO | Alexander Zverev a învins revelaţia de la Miami şi s-a calificat în semifinale VIDEO | Alexander Zverev a învins revelaţia de la Miami şi s-a calificat în semifinale
Naţionala Românie de Polo va debuta împotriva Greciei la Jocurile Olimpice Naţionala Românie de Polo va debuta împotriva Greciei la Jocurile Olimpice
Veste excelentă primită de Barcelona! Ce doi ar putea fi apţi pentru meciul cu PSG din Champions League Veste excelentă primită de Barcelona! Ce doi ar putea fi apţi pentru meciul cu PSG din Champions League
Ultimă oră! Antrenorul clubului legendar pleacă de la echipă: ”Vreau să mă concentrez pe ultimele opt meciuri!” Ultimă oră! Antrenorul clubului legendar pleacă de la echipă: ”Vreau să mă concentrez pe ultimele opt meciuri!”
„Îi face un mare rău băiatului pentru că îl tot laudă. Exagerează prea mult!” . Gică Hagi, taxat de fostul mare fotbalist al Stelei „Îi face un mare rău băiatului pentru că îl tot laudă. Exagerează prea mult!” . Gică Hagi, taxat de fostul mare fotbalist al Stelei

VIDEO | Porto - Sporting Lisabona 2-0. „Dragonii” se încoronează în Portugalia cu două etape înainte de finalul campionatului

Primeira Liga Publicat pe 16 iul 2020

FC Porto a cucerit un nou titlu, în această seară, după victoria de pe teren propriu cu Sporting Lisabona, 2-0. „Dragonii” au câştigat campionatul pentru a 29-a oară în istoria clubului, după un an de pauză, chiar dacă mai sunt de disputat încă două etape din Liga Nos. De altfel, Porto avea nevoie de un singur punct pentru a cuceri titlul, în condiţiile în care, cu două runde înainte de final, avea un avantaj de 5 puncte în faţa rivalilor de la Benfica, dar şi pe cel al rezultatelor din meciurile directe.

Totuşi, în meciul cu Sporting, „dragonii” au avut ceva emoţii încă din primul minut, când oaspeţii au reuşit să marcheze, însă golul slovenului Andraz Sporar a fost anulat după intervenţia VAR, pe motiv de ofsaid. Gazdele au deschis scorul târziu, în minutul 64, când Pereira l-a învins pentru prima oară pe Maximiano. În minutele suplimentare, Marega a stabilit scorul final, 2-0 pentru Porto, şi a dat semnalul fiestei pe străzile din oraşul vinului.

În ce priveşte confruntările cu Sporting, echipa pregătită de Sérgio Conceição rămâne astfel neînvinsă în faţa „leilor”, în ultimele şase întâlniri directe. Porto a câştigat în faţa celor de la Sporting în tot acest timp patru partide, inclusiv cea din această seară, şi a terminat de două ori la egalitate.

După victoria din această seară, „dragonii” acumulează 79 de puncte şi sunt virtuali campioni. Echipa clasată pe locul secund, Benfica, are 71 de puncte, iar pe poziţia a treia se află Sporting Lisabona, care are 59 de puncte.