Surprinzător! Cine a plătit pentru petrecerea de titlu a celor de la FCSB. Gigi Becali nu s-a implicat Surprinzător! Cine a plătit pentru petrecerea de titlu a celor de la FCSB. Gigi Becali nu s-a implicat
Denis Ciobotariu ar putea pleca de la Sepsi. E dorit de altă formaţie din Superliga Denis Ciobotariu ar putea pleca de la Sepsi. E dorit de altă formaţie din Superliga
“În 4-5 luni sper să fiu bun de joc”. Accidentare gravă suferită de Iustin Răducan “În 4-5 luni sper să fiu bun de joc”. Accidentare gravă suferită de Iustin Răducan
Universitatea Cluj a câştigat Cupa de Tineret Universitatea Cluj a câştigat Cupa de Tineret
Gabriela Ruse, calificare în optimi la Trophee Clarins
Anunţul surprinzător făcut de PSG despre Mbappe

VIDEO | Sepsi - Rapid 0-0. ”Remiză albă” în startul returului

Superliga Publicat pe 10 nov 2023

Rapid Bucureşti a încheiat la egalitate în deplasare, scor 0-0, cu gruparea Sepsi OSK, într-un meci din etapa a 16-a a Superligii.

La Sf. Gheorghe, gazdele nu au dat şanse bucureştenilor să înscrie în prima repriză. Ion Gheorghe a trimis puţin peste poartă, în minutul 18, iar Aganovic a fost aproape de gol în minutul 31, când torpila croatului a fost respinsă excelent de Horaţiu Moldovan. În minutul 36 arbitrul a oprit meciul pentru câteva minute după ce au apărut probleme la sistemul VAR.

Ovidiu Haţegan i-a informat pe căpitanii echipelor şi a aşteptat restartarea sistemului. Partida s-a reluat în minutul 41, dar la pauză s-a intrat cu scor alb, 0-0.

Rapid a avut o bară, la execuţia de excepţie a lui Tsoumou, din minutul 79, dar s-a încheiat la egalitate, formaţia din Giuleşti nu reuşeşte să treacă pe primul loc al clasamentului, rămânând pe poziţia a doua, cu 30 de puncte, iar Sepsi este pe locul 8, cu 20 de puncte.

VIDEO | Sepsi - Rapid 0-0, în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• Sepsi: Niczuly - Ciobotariu, Bălaşa, Ninaj, Fl. Ştefan - Renţa, Alimi - I.Gheorghe, Ştefănescu, Aganovic - Safranko
  • Rapid: H. Moldovan - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza - Oaidă, Al. Albu, Al. Ioniţă II - Funsho, Borja Valle, Papeau

Minutul 90+4: Final de meci! Se termină 0-0.

Minutul 79: Tsomou reia acrobatic din foarfecă pe bara transversală.

Minutul 64: Borza reia cu exteriorul puţin pe lângă poartă.

Minutul 45+6: Pauză! Este 0-0.

Minutul 45+3: Şansă imensă pentru Sepsi! Ştefănescu scoate la Gheorghe. Acesta trage din careu, dar Moldovan respinge cu talpa până la Safranko. Atacantul reia din câdere pe lângă poarta goală.

Minutul 21: Ştefan reia cu capul din cădere. Portarul Moldovan salvează cu un reflex de senzaţie.

Minutul 3: Ştefănescu bate o lovitură liberă de la 20 de metri. Moldovan respinge cu ceva emoţii în corner.

--------------------------------------

După ce a învins-o pe FCSB, iar CFR s-a încurcat cu Hermannstadt, Rapid poate trece, cel puţin provizoriu, pe prima poziţie, în cazul unei victorii.

Dupa 15 etape, "giuleştenii" se afla pe locul 3, cu 29 de puncte. Sepsi este abia pe 8, cu 19 puncte, asta după ce formaţia din Sfântu Gheorghe începuse foarte bine campionatul.

În prima partidă directă din acest sezon, scorul a fost alb, 0-0.