Bayer Leverkusen rămâne neînvinsă în acest sezon şi face încă un pas spre trofeul Europa League. Marseille - Atalanta s-a terminat indecis Bayer Leverkusen rămâne neînvinsă în acest sezon şi face încă un pas spre trofeul Europa League. Marseille - Atalanta s-a terminat indecis
Olympiakos produce o mare surpriză în semifinalele Conference League. Fiorentina s-a impus în celălalt meci Olympiakos produce o mare surpriză în semifinalele Conference League. Fiorentina s-a impus în celălalt meci
VIDEO | Chelsea - Tottenham 2-0. Radu Drăguşin, rezervă în ”Battle of the Bridge” VIDEO | Chelsea - Tottenham 2-0. Radu Drăguşin, rezervă în ”Battle of the Bridge”
VIDEO | Tânărul Jiri Lehecka profită de abandonul lui Daniil Medvedev şi merge în semifinale la Madrid VIDEO | Tânărul Jiri Lehecka profită de abandonul lui Daniil Medvedev şi merge în semifinale la Madrid
Se conturează o campanie de transferuri stelară la CFR Cluj! Suma uriaşă pe care patronul ”o pune la bătaie” Se conturează o campanie de transferuri stelară la CFR Cluj! Suma uriaşă pe care patronul ”o pune la bătaie”
Unul din cei mai vechi străini din Superliga şi-a anunţat plecarea Unul din cei mai vechi străini din Superliga şi-a anunţat plecarea

VIDEO | S-a terminat o nouă seară magică pe canalele Prima Sport. Tottenham şi Frankfurt merg în optimi, Liverpool învinge Napoli, Bayern bate Inter. Toate rezultatele şi golurile

Champions League Publicat de Ovidiu Neacşu pe 2 nov 2022

• S-a terminat o nouă seară de Liga Campionilor pe canalele Prima Sport şi, odată cu ea, patru dintre grupe au ajuns la final.
  • Atletico a pierdut la Porto, 1-2, şi a ratat primăvara europeană pentru prima dată în cele 11 sezoane de când e condusă de Diego Simeone.
  • Grupa D a avut cel mai aşteptat final: Frankfurt (învingătoare cu 2-1 pe terenul lui Sporting) şi Tottenham (2-1 la Marseille) merg în optimile UCL, iar Sporting Lisabona ia drumul Europa League. Marseille, care a condus cu 1-0, a fost eliminată din Europa după un gol marcat de Hojbjerg în minutul 90+5 al meciului de pe Velodrome.
  • Liverpool a câştigat duelul orgoliilor cu Napoli, 2-0 pe Anfield, şi a pus capăt seriei de 13 victorii consecutive a italienilor.
  • Bayern şi-a consolidat statutul după 2-0 la Munchen cu Internazionale Milano, în timp ce Barcelona a lăsat o ultimă impresie bună, 4-2 pe terenul Viktoriei Plzen.

Porto - Atletico Madrid 2-1 (Taremi 5, Eustaquio 24 / Savic 90+4)

• Porto: Costa - Pepe, Cardoso, Marcano, Zaiidu - Otavio, Grujic, Eustaquio; Galeno - Taremi, Evanilson
  • Atletico Madrid: Oblak - Savic, Gimenez, Mandava - Molina, De Paul, Witsel, Niguez - Correa; Griezmann, Felix

Minutul 90+4: GOL ATLETICO! Savic marchează din centrarea lui Carrasco!

Minutul 24: GOL FC PORTO! Galeno câştigă duelul în viteză cu Savic, întoarce mingea în mijlocul careului, de unde Eustaquio îl învinge şi el pe Oblak pentru 2-0.

Minutul 5: GOL FC PORTO! Evanilson îl serveşte perfect pe Taremi, iar iranianul marchează fără probleme.

Leverkusen - Club Brugges 0-0

• Bayer Leverkusen: Hradecky - Kossounou, Tapsoba, Tah, Bakker - Frimpong, Andrich, Palacios - Hudson-Odoi, Schick, Diaby
  • Club Brugge: Mignolet -  Meijer, Mechele, Boyata - Sobol; Vanaken; Sowah, Buchanan - Nielsen, Jutgla, Lang

Liverpool - Napoli 2-0 (Salah 85, Nunez 90+8)

• Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Tsimikas - Thiago, Fabinho, Milner - ; Salah, Firmino, Jones
  • Napoli: Meret - Di Lorenzo, Ostigard, Kim, Oliveira -  Ndombele, Lobotka, Anguissa - Politano, Osimhen, Kvaratskhelia

Minutul 90+8: GOL LIVERPOOL! Van Dijk reia din nou periculos, Nunez împinge mingea în poartă, apoi golul e validat de către VAR după o analiză prelungită.

Minutul 85: GOL LIVERPOOL! Meret respinge lovitura de cap a lui Van Dijk, dar Salah e atent şi împinge mingea în poartă. Egipteanul marchează al şaptelea gol al sezonului şi devine golgheterul Ligii.

Minutul 53: GOLUL LUI NAPOLI, ANULAT DE VAR! Ostigard marchează din centrarea lui Kvaratskhelia, dar reuşita e anulată de VAR pentru un ofsaid la Osimhen.

Bayern Munchen - Inter Milano 2-0 (Pavard 32, Choupo-Moting 72)

• Bayern: Ulreich - Mazraoui, Upamecano, Pavard, Stanisic - Sabitzer, Kimmich -  Coman, Gravenberch, Mane - Choupo-Moting
  • Inter Milan: Onana - Darmian,De Vrij, Acerbi - Bellanova, Barella, Asllani, Gagliardini, Gosens -  Correa, L Martinez

Minutul 72: GOL BAYERN! Choupo-Moting prinde un şut superb, direct în vinclu, şi închide meciul.

Minutul 32: GOL BAYERN! Pavard se desprinde de lângă Lautaro Martinez şi deschide scorul cu o lovitură de cap excelent plasată.

Marseille - Tottenham 1-2 (Mbemba 45+2 / Lenglet 54, Hojbjerg 90+5)

• Marseille: Lopez - Mbemba, Balerdi, Bailly - ; Clauss, Rongier, Veretout, Tavares - Guendouzi, Sanchez, Harit
  • Tottenham: Lloris - Davies,, Dier, Lenglet - Sessegnon, Hojbjerg, Bentancur, Perisic - Lucas, Kane, Son

Minutul 90+5: GOL TOTTENHAM! Hojbjerg înscrie superb pe contraatac, o duce pe Tottenham pe primul loc în grupă şi o lasă pe OM în afara Europei!

Minutul 54: GOL TOTTENHAM! Lenglet înscrie cu capul, după o centrare excelentă a lui Perisic. Englezii revin pe loc calificabil!

Minutul 45+2: GOL MARSEILLE! Mbemba apare bine la centrarea lui Veretout şi îl învinge pe Lloris cu o lovitură de cap la colţul scurt.

Viktoria Plzen - Barcelona 2-4 (Chory pen. 52, 63 / M. Alonso 6, Torres 44, 54, Torre 75)

• Viktoria Plzen: Stanek -  Holik, Hejda, Pernica, Jemelka -  Ndiaye Kalvach, Vikanova - Jirka, Chory, Pilar
  • Barcelona: Pena -  Bellerin, Pique, Alonso, Alba - Torre, Gavi, Kessie - Raphinha, Fati, Torres
Minutul 75: GOL BARCELONA! Puştiul Torre, lăsat singur cu portarul, înscrie cu un şut puternic, apoi se accidentează.

Minutul 63: GOL PLZEN! Chory se demarcă excelent la centrarea lui Vikanova, reia cu capul şi reuşeşte dubla.

Minutul 54: GOL BARCELONA! Ferran Torres se mişcă rapid, reia din prima cu dreptul şi reuşeşte dubla.

Minutul 52: GOL PLZEN! Torre îl faultează în careu pe Holik, Radu Petrescu arată penalty, apoi decizia e confirmată şi de Ovidiu Haţegan din camera VAR. Chory înscrie pentru 1-2.

Minutul 44: GOL BARCELONA! Torres înscrie din pasa lui Alba, golul e anulat iniţial pentru ofsaid, dar e validat din camera VAR de către Ovidiu Haţegan.

Minutul 6: GOL BARCELONA! Şutul lui Ansu Fati e respins, iar Marcos Alonso se mişcă cel mai rapid şi împinge balonul în poartă.

Sporting Lisabona - Frankfurt 1-1 (Arthur 39 / Kamada pen. 62)

• Sporting: Adan - Inacio, Coates, St. Juste -  Porro, Goncalves Ugarte, Santos -  Edwards, Paulinho, Arthur
  • Eintracht Frankfurt: Trapp - Jakic, Ndicka, Tuta - Dina, Sow, Kamada, Pellegrini - Gotze, Lindstrom - Kolo Muani

Minutul 72: GOL FRANKFURT! Kolo Mouani înscrie superb, Frankfurt întoarce scorul, devine liderul grupei şi o aruncă pe Sporting pe poziţia a patra.

Minutul 62: GOL FRANKFURT! Oaspeţii primesc penalty pentru un henţ în careu al lui Coates, iar Kamada transformă pentru 1-1.

Minutul 39: GOL SPORTING! Arthur Gomes înscrie din apropiere şi îi duce pe portughezi aproape de optimi.

Rangers - Ajax 1-3 (Tavernier pen. 87 / Berghuis 3, Kudus 29, Conceicao 89)

• Rangers: McGregor; - Tavernier, King, Sands, Barisic - Arfield, Davis - Sakala, Tillman, Kent - Colak
  • Ajax: Pasveer - Sanchez, Bassey, Timber, Wijndal -  Berghuis, Alvarez, Taylor - Bergwjin, Kudus, Tadic
Minutul 89: GOL AJAX! Scăpat pe contraatac, Francisco Conceicao înscrie şi el.

Minutul 87: GOL RANGERS! Gazdele primesc o lovitură de la 11 metri, iar Tavernier, fundaşul-golgheter, transformă sigur.

Minutul 29: GOL AJAX! Şutul lui Kudus, deviat, îl păcăleşte pe McGregor.

Minutul 3: GOL AJAX! Berghuis finalizează cu stângul, din careu, şi deblochează tabela devreme.