Răsturnare de situaţie! Florinel Coman ar putea să nu mai plece în Qatar la finalul campionatului Răsturnare de situaţie! Florinel Coman ar putea să nu mai plece în Qatar la finalul campionatului
Bogdan Lobonţ nu ar fi antrenorul Rapidului | VIDEO EXCLUSIV Bogdan Lobonţ nu ar fi antrenorul Rapidului | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj, astăzi, de la ora 21:45, în direct la Prima Sport 1! Duel tare în lupta pentru cupele europene VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj, astăzi, de la ora 21:45, în direct la Prima Sport 1! Duel tare în lupta pentru cupele europene
VIDEO | Hermannstadt - Petrolul, astăzi, de la ora 19:00, în direct la Prima Sport 1! Meci cu tentă amicală în Superligă VIDEO | Hermannstadt - Petrolul, astăzi, de la ora 19:00, în direct la Prima Sport 1! Meci cu tentă amicală în Superligă
VIDEO | UTA Arad - Oţelul Galaţi, astăzi, de la 16:45, în direct la Prima Sport 1! Meci tare în play-out VIDEO | UTA Arad - Oţelul Galaţi, astăzi, de la 16:45, în direct la Prima Sport 1! Meci tare în play-out
”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm! ”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm!

Simona Halep şi-a aflat adversara din sferturile Wimbledon. Românca, duel cu Amanda Anisimova

Simona Halep Publicat pe 4 iul 2022

Simona Halep a aflat pe cine va întâlni în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon. Românca, locul 18 WTA, va da în următoarea rundă peste Amanda Anisimova (SUA, 25 WTA), care a trecut fără probleme de Harmony Tan (Franţa, 115 WTA) în turul 4.

Anisimova a trecut în două seturi de sportiva din Franţa, scor 6-2, 6-3, la fel cum şi Halep a învins-o, tot luni, pe Paula Badosa (Spania, 4 WTA), cu scorul de 6-1, 6-2. La prima vedere, românca are avantaj în faţa sportivei din SUA, dacă ne raportăm la meciurile directe.

Ultima confruntare dintre Halep şi Anisimova a avut loc acum mai puţin de două săptămâni, la Bad Homburg, în care sportiva din Constanţa s-a impus uşor, 6-2, 6-1. Alte două partide au fost la Roland Garros 2020 şi Roland Garros 2019. În 2020 s-a impus Halep, în 2019 a câştigat Anisimova.

Simona Halep, victorie entuziasmantă în turul 4 de la Wimbledon

Simona Halep, locul 18 mondial şi favorită 16, a obţinut o victorie fără drept de apel în faţa numărului 4 mondial, spaniola Paula Badosa. Simona s-a impus în primul set, scor 6-1, după doar 26 de minute.

Românca a câştigat şi setul doi, cu 6-2, iar meciul s-a încheiat după 59 de minute.

Pentru Simona Halep urmează în sferturi duelul cu franţuzoaica Harmnony Tan sau americancaa Amanda Anisimova.

Mi-a plăcut să mă întorc pe arena centrală, mulţumesc pentru susţinere tuturor celor care sunteţi aici să mă vedeţi. Am mai jucat împotriva lui Badosa, am mai învins-o. E o sportivă bună, dar mă bucur că am câştigat din nou cu ea.

Zi de zi joc mai bine aici şi sper să o ţin tot aşa şi în runda următoare şi să ies învingătoare. Mi-am dorit să joc la Wimbledon, e special să joc aici. Am fost mai emoţionată ieri decât azi, dar ternurile sunt superbe aici şi mereu încerc să joc cât mai bine”, a declarat Simona Halep la finalul partidei, conform Eurosport.