Două finale pe aparate pentru junioarele tricolore, la CE de la Rimini Două finale pe aparate pentru junioarele tricolore, la CE de la Rimini
VIDEO | Farul - Sepsi 0-3, în direct la Prima Sport 1! Safranko face recital cu formaţia lui Hagi VIDEO | Farul - Sepsi 0-3, în direct la Prima Sport 1! Safranko face recital cu formaţia lui Hagi
VIDEO | CSO Voluntari - CSM Oradea 87-77. Ilfovenii împing semifinala Ligii Naţionale în meciul decisiv VIDEO | CSO Voluntari - CSM Oradea 87-77. Ilfovenii împing semifinala Ligii Naţionale în meciul decisiv
Trei oferte refuzate de Dani Coman! Clubul cu care se află în negocieri fostul preşedinte de la Hermannstadt | EXCLUSIV Trei oferte refuzate de Dani Coman! Clubul cu care se află în negocieri fostul preşedinte de la Hermannstadt | EXCLUSIV
VIDEO | Kiki, intrare extrem de dură la Cosmin Matei! Jucătorul Farului nu a primit nici măcar cartonaş galben VIDEO | Kiki, intrare extrem de dură la Cosmin Matei! Jucătorul Farului nu a primit nici măcar cartonaş galben
Claudiu Keşeru a explicat legătura dintre Dan Petrescu şi CFR Cluj: „Mariajul perfect” | EXCLUSIV Claudiu Keşeru a explicat legătura dintre Dan Petrescu şi CFR Cluj: „Mariajul perfect” | EXCLUSIV

VIDEO | FCU Craiova - Dinamo 1-1. ”Câinii” ratează o victorie ce părea facilă

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 20 apr 2024

Dinamo Bucureşti a încheiat la egalitate în deplasare, scor 1-1, cu gruparea FCU Craiova, într-un meci din etapa a 5-a a play-out-ului Superligii.

Într-o primă repriză în care oltenii şi dinamoviştii şi-au împărţit ocaziile, ratând prin Baeten, gazdele, şi prin Patriche şi Borduşanu, oaspeţii, golul a picat în minutul 43.

Goncalo Gregorio i-a pasat lui Milanov şi acesta a şutat din careu înscriind şi deschizând scorul pentru Dinamo. Gazdele au alergat după egalare şi Golubovic a respins şutul lui Padula, din minutul 53, însă tot bucureştenii au fost mai periculoşi pe final de meci. Scorul final a fost însă 1-1 după ce oltenii au reuşit să egaleze în minutul 90.

Blănuţă a înscris cu o lovitură de cap la centrarea lui Baeten şi Dinamo e pe locul 8 în play-out, cu 20 de puncte, iar FCU Craiova este ultima, a 10-a, cu 18 puncte.

VIDEO | FCU Craiova - Dinamo 1-1 (Blănuţă 89 / Milanov 43), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• FCU Craiova: Gurău - Compagnucci, Lekiatas, Lacroix, Padula - D. Albu, Pop - Sidibe, Baeten, Jibril - Blănuţă
  • Dinamo: Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - De Moura, Milanov, Gnahore, Pavicic, Borduşanu - Abdallah, Gregorio

Minutul 90+5: Final de meci! Se termină 1-1.

Minutul 89: GOL FCU Craiova! Blănuţă reia perfect cu capul. Mingea a lovit bara înainte să intre în poartă.

Minutul 53: Golubovic scoate cu emoţii şutul trimis de la distanţă de Padula.

Minutul 45+2: Pauză! Dinamo conduce cu 1-0.

Minutul 43: GOL Dinamo! Oaspeţii pleacă pe contraatac, iar Milanov reia din careu.

Minutul 29: Asediu al oaspeţilor, dar Gurău salvează!

Minutul 18: Borduşanu a reluat din marginea careului pe plasa porţii.

--------------------------------------------

Învinsă şi de FC Botoşani, FCU Craiova a ajuns până pe ultimul loc în Superligă, cu 17 puncte după 4 etape disputate în play-out. Echipa lui Mititelu nu a mai câştigat de 11 meciuri oficiale. Ultimul succes a venit chiar împotriva adversarei de astăzi.

De cealaltă parte, Dinamo a urcat până pe poziţia a şaptea în play-out, cu 19 puncte, la două de Voluntari, formaţie aflată în afara locurilor de baraj, dar tot la două deasupra adversarei de astăzi, care se află pe loc direct retrogradabil.

În sezonul regular, FCU Craiova s-a impus în ambele partide directe, scor 2-1, respectiv, 0-1. Cele două combatante s-au mai întâlnit şi în Cupa României, acolo unde meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1.