Formula 1 | Albon şi-a prelungit contractul cu Williams

Ce a spus Ianis Hagi după ce a fost aproape să marcheze ca tatăl său în Spania: ”Am avut un sezon incredibil!”

Antrenorul lui Tottenham nu s-a ferit de cuvinte după ce Drăguşin a fost integralist cu City: ”Nu a avut asta!” Antrenorul lui Tottenham nu s-a ferit de cuvinte după ce Drăguşin a fost integralist cu City: ”Nu a avut asta!”
Verdict clar dat de Pep Guardiola după meciul contra lui Drăguşin: ”Clubul a luat o decizie excelentă prin transferul său!”

Serena Williams va prezenta gala premiilor ESPY în iulie

Ungaria, prima echipă care şi-a anunţat lotul pentru turneul final al EURO 2024

VIDEO | Gaz Metan - FC Argeş 2-0. Baco şi Cardoso aduc prima victorie a medieşenilor. Badea, două înfrângeri în două meciuri

Superliga Publicat pe 28 aug 2020

Gaz Metan Mediaş a obţinut prima victorie în Casa Liga 1 2020/2021 LIVE pe Look Sport, 2-0 pe teren propriu cu FC Argeş, graţie golurilor semnate de Baco şi Dumitru Cardoso.

Ambele echipe veneau după înfrângere în prima rundă, 1-2 cu FC Voluntari şi 2-3 cu FC Botoşani, iar minutul 1 a adus o premieră absolută în fotbalul românesc: doi jucători U21, Dogaru şi Jose Cozma, au fost schimbaţi în primul minut. Cum s-ar spune, s-a trecut la încleştarea bărbaţilor! :)

Un corner şi o cursă, suficiente pentru trei puncte

Primul eveniment important a venit în minutul 27, când arbitrul Antonie nu a văzut un penalty clar după un duel între Honciu şi Răzvan Popa. A fost un soi de moment psihologic pentru că, apoi, FC Argeş nu a mai contat din punct de vedere ofensiv. Proaspăt ajuns la Mediaş, Ronaldo Deaconu a centrat perfect pentru cehul Baco, iar fundaşul a marcat (minutul 41) primul său gol în fotbalul românesc. Ajunsă în avantaj, Gaz Metan a profitat de el, iar minutul 52 l-a adus în prim-plan pe Dumitru Cardoso, cel care a luat mingea de la jumătatea terenului şi, cu puţin noroc, a dus-o până în poartă. 2-0, zarurile sunt aruncate, iar zvâcnirea oaspeţilor vine târziu, prin fundaşul LEca (minutul 78), al cărui şut e respins greu de Buzbuchi. MAi putea marca Niţu, pe final, dar finalizarea din poziţie de 1 vs. 1 cu Croitoru s-a scurs pe lângă.

Gaz Metan - FC Argeş se termină 2-0, scor care aduce primele trei puncte pentru medieşeni, dar şi a doua înfrângere în primele două meciuri ale nou-promovatei lui Badea, care are un golaveraj deloc îmbucurător, 2-5.

LIVE pe Look Sport: Gaz Metan - FC Argeş 2-0 (Baco 41, Cardoso 52). Echipele de start:

• Gaz Metan: Buzbuchi - Baco, Larie, R. Popa, Alin Trif - Droppa, R. Deaconu - Sanoh (Romeo 57), Ciocan (Niţu 80), Dogaru (Chamed 1) - Cardoso (Pambou 80)
  • Rezerve: I. Popa, Velisar, De Moura, Costea, Loembet, Niţu, Kassai
  • Antrenor: Dusan Uhrin Jr.
  •
  • FC Argeş: F. Croitoru - Matei, Turda, Leca, Muşat - Meza Colli, Prepeliţă (A. Şerban 69) - Gabi Deac (A. Popa 69), Jose Cozma (Honciu 1, Buhăescu 69), Matiş (Grecu 46)  - NDiaye
  • Rezerve: Micle, Tofan, Şerbănică, ,Năstăsie
  • Antrenor: Ionuţ Badea

Minutul 90+3: FINAL DE MECI: GAZ METAN - FC ARGEŞ 2-0! Medieşenii fac primele trei puncte, nou-promovata adună două eşecuri în primele două meciuri în Casa Liga 1 2020/2021.

Minutul 69: Ultimul "asalt" al lui Badea: ies Deac, Honciu şi Prepeliţă, accidentat, intră Popa, Buhăescu şi Şerban. 20 de minute la dispoziţie pentru a evita a doua înfrângere în Casa Liga 1 2020/2021.

Minutul 52: GOL GAZ METAN! Cardoso străpunge întreg axul central al oaspeţilor, pătrunde furtunos şi îl învinge lejer pe Croitoru.

Minutul 41: GOL GAZ METAN! Deaconu bate bine un corner la bara a doua, Baco se înalţă şi, nemarcat, deschide scorul cu capul!

Minutul 27: PENALTY REFUZAT PENTRU FC ARGEŞ! Honciu trece de Popa, e lovit peste picior, dar nici Antonie, nici asistentul nu arată lovitură de la 11 metri, deşi faultul e destul de clar, iar al doilea se afla foarte aproape de fază.

Minutul 1: Premieră de la introducerea regulii Under 21: ambii antrenori au făcut schimbare în secunda 30. Au ieşit tinerii Dogaru şi Cozma, înlocuiţi cu Chamed, respectiv Honciu.

18:00 Start joc la Mediaş.

Atât Gaz Metan, cât şi FC Argeş au început cu eşecuri noua ediţie a Ligii 1. Gaz Metan a fost învinsă în deplasare de FC Voluntari, cu scorul de 2-1. La rândul său, formaţia piteşteană a cedat, pe propriul teren, scor 2-3, în faţa celor de la FC Botoşani.

Astfel, FC Argeş şi Gaz Metan sunt vecine de clasament înaintea etapei a doua, ocupând locul al 11-lea, respectiv locul 12-lea.

Acesta va fi primul meci între Gaz Metan şi FC Argeş, după 11 ani. Ultima oară, cele două echipe s-au întâlnit în sezonul 2008-2009 al Ligii 1, atunci când FC Argeş a obţinut patru puncte în partidele cu Gaz Metan.