Cine va arbitra partida, de duminică, din Superliga, CFR Cluj - Rapid Cine va arbitra partida, de duminică, din Superliga, CFR Cluj - Rapid
VIDEO | Unirea Slobozia - Corvinul Hunedoara, ACUM, în direct la Prima Sport 1! Gazdele au deschis scorul VIDEO | Unirea Slobozia - Corvinul Hunedoara, ACUM, în direct la Prima Sport 1! Gazdele au deschis scorul
A început curăţenia de vară a lui Mircea Rednic de la UTA! Jucătorul care va pleca A început curăţenia de vară a lui Mircea Rednic de la UTA! Jucătorul care va pleca
Clubul legendar a ajuns în colaps şi primeşte donaţii de la foştii jucători pentru a fi salvat: ”Am decis cu toţii să facem un sacrificiu!”

Dani Coman face marele anunţ: ”Săptămâna viitoare semnez!”

COSR | 100 de ani de la prima medalie olimpică a României

VIDEO | Hermannstadt - Petrolul 2-0. Sibienii sunt lideri în play-out

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 25 apr 2024

Hernammstadt a câştigat pe teren propriu, 2-0, cu Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a şasea a Superligii.

Sibienii au deschis scorul pe teren propriu, în minutul 38 al meciului cu Petrolul, când Valerică Găman a înscris cu o lovitură de cap. În repriză secundă, ploieştenii nu au mai avut pretenţii ofensive şi, în minutul 75, Ianis Stoica a stabilit scorul final al înfruntării: 2-0 pentru Hermannstadt, care devine lider în play-out, având acelaşi număr de puncte cu UTA, 31, dar un golaveraj mai bun. Petrolul este pe locul al cincilea, cu 26 de puncte.

VIDEO | Hermannstadt - Petrolul 2-0 (Găman 37, Stoica 75), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Bejan, Opruţ – Balaure, Biceanu, Dr.Iancu, Ianis Stoica – G. Iancu, Negu
  • Petrolul: Zima – Hanca, Papp, Meijers, Ţicu – Jyry, Seto – Musi, Işfan, Grozav – Berisha

Minutul 90+3: Final de meci! Hermannstadt se impune cu 2-0.

Minutul 75: GOL Hermannstadt! Stoica este lansat perfect şi scapă din marcajul lui Papp, apoi îl învinge din careu pe Zima.

Minutul 56: Zima are o intervenţie excelentă la şutul din unghi trimis de Stoica.

Minutul 45+3: Pauză! Hermannstadt conduce cu 1-0.

Minutul 37: GOL Hermannstadt! Balaure bate un corner, iar Găman vine pe 5 metri şi trimite cu capul de lângă doi adversari.

Minutul 30: Jyry şutează în forţă de la 30 de metri. Căbuz este la post şi respinge.

Minutul 22: Stoica trage din afara careului, dar Zima reuşeşte să prindă.

Minutul 3: Neguţ deviază din câţiva metri o centrare venită de la Stoica. Zima a respins cu ceva emoţii.

--------------------------------------------

Fără emoţii în lupta pentru evitarea retrogradării şi fără licenţă pentru cupele europene, Hermannstadt şi Petrolul se vor duela la Sibiu.

După cinci etape disputate în play-out, Hermannstadt se clasează pe locul secund, cu 28 de puncte. De cealaltă parte, Petrolul se poziţionează pe locul al patrulea, cu 26 de puncte.

În sezonul regular, ambele dueluri s-au încheiat cu acelaşi scor, 0-0.