Tudor Băluţă, dorit de o formaţie ce s-a salvat cu emoţii de la retrogradare Tudor Băluţă, dorit de o formaţie ce s-a salvat cu emoţii de la retrogradare
Ronald Araujo ar putea pleca de la FC Barcelona pentru 100 de milioane de euro Ronald Araujo ar putea pleca de la FC Barcelona pentru 100 de milioane de euro
Şahul susţine sportivii paralimpici din Polonia, care vor merge la JO de la Paris Şahul susţine sportivii paralimpici din Polonia, care vor merge la JO de la Paris
Sorana Cîrstea, eliminată de Madison Keys în optimi la Roma, după un meci întrerupt aproape 40 de minute Sorana Cîrstea, eliminată de Madison Keys în optimi la Roma, după un meci întrerupt aproape 40 de minute
Flacăra olimpică va fi purtată pe treptele Festivalului de Film de la Cannes de atletul paralimpic Arnaud Assoumani Flacăra olimpică va fi purtată pe treptele Festivalului de Film de la Cannes de atletul paralimpic Arnaud Assoumani
Val de plecări de la FCU Craiova după retrogradare. ”Mulţumim pentru efortul depus” Val de plecări de la FCU Craiova după retrogradare. ”Mulţumim pentru efortul depus”

VIDEO ǀ Petrolul Ploieşti – FC Voluntari 0-2. Eliminarea lui Garutti rupe echilibrul şi aduce o victorie mare pentru ilfoveni

Petrolul Ploiești Publicat pe 31 iul 2023

FC Voluntari a învins în deplasare, scor 2-0, formaţia Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a treia a Superligii.

Petrolul nu a convins pe teren proprium cu FC Voluntari. Într-o primă repriză ştearsă, ilfovenii au avut ocaziile, iar Garutti a fost aproape de autogol în minutul 37, când mingea respinsă de el a căzut pe bara transversală.

În repriza secundă, minutul 74, Garutti a primit al doilea galben şi a fost eliminat de arbitrul Bogdan Dumitrache. După numai două minute, Adam Nemec a executat o lovitură liberă, portarul Zima a respins în bară şi Radu Boboc a deschis scorul pentru oaspeţi. În minutul 78 FC Voluntari a dat lovitura decisivă, Nemec profitând de o pasa greşită primită de la portarul petrolist şi lobându-l pe Zima pentru 2-0.

Cu această victorie FC Voluntari a ajuns la 6 puncte şi ocupă locul 5 în clasamentul Superligii, în timp ce Petrolul rămâne fără victorie şi, cu două puncte, se află pe poziţia a 12-a în clasament.

VIDEO ǀ Petrolul Ploieşti – FC Voluntari 0-2 (Boboc 77, Nemec 79), la Prima Sport 2. Echipele de start:

• Petrolul: Zima - Papp, Seto, Garutti - Doua, Budescu, Jair, Ţicu (cpt.) - Musi, Petrovic, Grozav
  • FC Voluntari: Vâlceanu - Ricardinho, Matricardi, Armaş (cpt.) - Boboc, Raţă, Crepulja, D. Andrei, Aliji - Nemec, Merloi

Minutul 90+7: Final de meci! Voluntari se impune cu 2-0.

Minutul 79: GOL Voluntari! Zima greşeşte grav şi degajează în Nemec, care reuşeşte să facă rapid 2-0.

Minutul 77: GOL Voluntari! Nemec trage din lovitură liberă, Zima respinge, dar balonul ajunge la Boboc, care deschide scorul.

Minutul 75: Garutti faultează la 20 de proptiul careu şi vede al doilea cartonaş galben.

Minutul 60: O nouă şansă pentru cei din Voluntari! Merloi este găsit liber în careu, dar trage mult peste.

Minutul 57: Doru Andrei reia cu exteriorul puţin pe lângă portă din marginea careului.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 44: Nemec îl vede pe portarul Zima mult ieşit, dar şutul său de la 55 de metri trece puţin pe lângă poartă.

Minutul 37: Garutti respinge în transversală la un corner, mingea ajunge la Raţă, care nu poate marca.

Minutul 30: Oaspeţii duc o acţiune în flancul drept. Ricardinho scoate la tânărul Andrei, dar şutul acestuia din 7 metri este deviat şi nu prinde cadrul porţii.

Minutul 16: Jair trage în forţă dar pe direcţia portarului.

-------------------------------------------

Formaţii puternice sezonul trecut în play-out, ambele echipe au început asemănător şi noua stagiune a Superligii României. FC Voluntari (locul 9) a câştigat pe teren propriu în prima etapă cu FC Botoşani (2-1), dar a pierdut deplasarea de la Constanţa cu Farul (4-1). Petrolul Ploieşti (locul 10) a înregistrat până acum două remize cu scorul de 1-1: acasă cu ”U” Cluj şi în calitate de oaspeţi la Botoşani.

Cele două formaţii s-au întâlnit de 3 ori în sezonul trecut, iar de fiecare dată rezultate au fost echilibrate: Petrolul Ploieşti – FC Voluntari 0-1 (turul sezonului regular), FC Voluntari – Petrolul Ploieşti 0-1 (retur) şi FC Voluntari – Petrolul Ploieşti 2-2 (play-out).

Sursa foto: Sport Pictures