
Liga 2 şi-a împărţit echipele în grupe de promovare şi retrogradare, dar, dat fiind faptul că pandemia a cauzat mai multe probleme, sistemul cu care eram obişnuiţi a suferit modificări. Look Sport vă prezintă cum se vor decide promovatele în Liga 1 şi cine va merge în baraj din play-off, dar şi cine va retrograda şi cine va evolua în barajul de menţinere, din play-out.
Primele două clasate în play-off urcă în Liga 1, locurile 3 şi 4 dau baraj
Lucrurile sunt destul de simple în play-off, acolo unde cele şase echipe (FC U Craiova, Dunărea Călăraşi, Mioveni, Rapid, Csikszereda şi ASU Poli) vor juca meciuri tur-retur şi nu doar tur, aşa cum s-a întâmplat în sezonul regulat.
Citește și
Astfel, la finalul celor 10 etape, locurile 1 şi 2 vor urca direct în Liga 1, în timp ce poziţiile 3 şi 4 vor da baraj cu locurile 7 şi 8 din play-out-ul primei divizii.
Play-out-ul va fi format din două grupe. Patru echipe vor merge sigur în Liga 3, două intră în baraj
În ceea ce priveşte play-out-ul, echipele vor fi împărţite în două grupe a câte şapte echipe, în funcţie de locurile ocupate acum în clasament, astfel:
- Prima grupă va fi formată din: Farul Constanţa, Metaloglobus, Universitatea Cluj, Fotbal Comuna Recea, Ripensia Timişoara, CSM Slatina, Pandurii Târgu Jiu
- A doua grupă grupă va fi formată din: Viitorul Pandurii Târgu Jiu, Petrolul Ploieşti, Gloria Buzău, Concodia Chiajna, Unirea Slobozia, CSM Reşiţa, Aerostar Bacău
Important de precizat e că aici, în cele două grupe de play-out, se vor juca doar partide tur, adică şase pentru fiecare echipă. În final, vor retrograda echipele aflate pe locurile 6 şi 7 din ambele grupe, în timp ce poziţiile cu numărul 5 vor juca baraj de menţinere cu echipele din Liga 3.
