Mihai Rotaru s-a dezlănţuit după egalul cu Farul: ”În Bănie, i se spune «Hoţegan»”

Mitriţă, la echipă naţională? ”Ar fi bun, chiar dacă nu ar juca titular!” | VIDEO EXCLUSIV Mitriţă, la echipă naţională? ”Ar fi bun, chiar dacă nu ar juca titular!” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Aston Villa - Liverpool 3-3. ”CormoraniI” au avut două goluri avans până pe final VIDEO | Aston Villa - Liverpool 3-3. ”CormoraniI” au avut două goluri avans până pe final
VIDEO | Barcelona - Real Sociedad 2-0. Catalanii revin pe locul secund în La Liga VIDEO | Barcelona - Real Sociedad 2-0. Catalanii revin pe locul secund în La Liga
Irina Begu, eliminată de Danielle Collins, în optimi la Roma. Românca a luat doar 3 game-uri Irina Begu, eliminată de Danielle Collins, în optimi la Roma. Românca a luat doar 3 game-uri
VIDEO | Gică Hagi vrea să ia măsuri drastice! ”A fost frumos la Farul, s-a plătit bine” VIDEO | Gică Hagi vrea să ia măsuri drastice! ”A fost frumos la Farul, s-a plătit bine”

VIDEO | CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-2. Oltenilor le iese totul şi urcă pe doi în clasament

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 16 mar 2024

Universitatea Craiova a învins în deplasare, scor 2-1, pe CFR Cluj, în prima etapă a play-off-ului Superligii. Oltenii au trecut pe locul secund în clasament.

La Cluj gazdele au ratat patru-cinci ocazii clare de gol în prima jumătate de oră, dar cei care au deschis scorul au fost craiovenii, prin Baiaram, în minutul 38.În startul reprizei secunde Alexandru Mitriţă a mărit avantajul oaspeţilor, cu un gol frumos, din careu.

Matei Ilie a readus în joc gazdele, cu un gol înscris în minutul 66, dar tot el a fost eliminat cu cartonaş roşu direct după ce l-a călcat, din spate, pe Jovan Markovic. Era minutul 87 şi clujenii nu au mai avut forţă să egaleze, iar Craiova s-a impus cu 2-1.

În clasament, Universitatea Craiova a venit pe locul secund în play-off, cu 28 de puncte, iar CFR Cluj a rămas cu 27 de puncte şi este pe locul 4.

VIDEO | CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-2 (Ilie 66 / Baiaram 38, Mitriţă 51), în direct pe Prima Sport 1! Echipele de start:

• CFR: Sava - Mogoş, Boben, M. Ilie, Abeid - Muhar, K. Keita, Tachtsidis - Deac (cpt.), Bîrligea, Otele
  • Universitatea Craiova: L. Popescu - Căpăţînă, Maldonado, Badelj, Bancu (cpt.) - Al. Creţu, Mateiu, Mekvabishvili - Baiaram, Ivan, Mitriţă

Minutul 90+8: Final de meci! Universitatea Craiova se impune cu 2-0.

Minutul 86: Ilie intră tare la Markovic şi este eliminat.

Minutul 66: GOL CFR! Matei Ilie îşi etalează detenta şi reia cu capul.

Minutul 51: GOL Universitatea Craiova! Mitriţă preia şi păcăleşte doi adversari, apoi marchează cu o reluare din careu.

Minutul 45+3: Pauză! Universitatea Craiova conduce cu 1-0.

Minutul 38: GOL Universitatea Craiova! Mitriţă scoate de lângă trei adversari, apoi Bancu trage din diagonală, Sava respinge în faţă, iar Baiaram este perfect plasat.

Minutul 37: Sava scoate o minge trimisă de Creţu ce ar fi mers la vinclu.

Minutul 33: Bîrligea pătrunde în careu şi reia de lângă Maldonado. Popescu salvează cu un reflex de clasă.

Minutul 29: Bancu este aproape de autogol! Mingea deviată de el după un corner loveşte bara.

Minutul 19: Creţu reia cu capul complet nemarcat puţin peste poartă o minge centrată din flanc.

Minutul 14: Gazdele au cerut gol, la o minge trimisă de Bîrligea. Arbitrul însă a considerat că mingea nu a trecut cu toată circumferinţa de linia porţii.

Minutul 8: Matei Ilie reia cu capul, iar Popescu respinge cu emoţii în faţă.

---------------------------------------

Înaintea acestei partide, CFR Cluj ocupă a treia poziţie a podiumului, cu 27 de puncte. Ardelenii au obţinut 3 victorii şi 2 egaluri în ultimele 2 etape ale sezonului regular şi continuă să spere la titlu.

De cealaltă parte, Universitatea Craiova a terminat sezonul regular cu o victorie împotriva rivalei din oraş, FCU Craiova. Oltenii ocupă locul 4, cu 25 de puncte, la doar 2 lungimi în spatele adversarei sale directe de astăzi.

Ultima confruntare dintre cele două formaţii s-a încheiat cu victoria Universităţii Craiova, scor 1-0.