VIDEO | Bayern - Real Madrid, astăzi, de la ora 22:00, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | Bayern - Real Madrid, astăzi, de la ora 22:00, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
VIDEO | Skjern - Dinamo 34-38. Campioana României obţine o calificare istorică în Final Four-ul European League VIDEO | Skjern - Dinamo 34-38. Campioana României obţine o calificare istorică în Final Four-ul European League
VIDEO | Campioana UBT Cluj se califică neînvinsă în acest sezon în finala Ligii Naţionale de Baschet VIDEO | Campioana UBT Cluj se califică neînvinsă în acest sezon în finala Ligii Naţionale de Baschet
Nu e Rapid! Marius Şumudică are pe masă o ofertă de neratat din Superliga Nu e Rapid! Marius Şumudică are pe masă o ofertă de neratat din Superliga
Fostul selecţioner Vicente Del Bosque va conduce comisia care supervizează federaţia de fotbal Fostul selecţioner Vicente Del Bosque va conduce comisia care supervizează federaţia de fotbal
Rapid a rezolvat prima mutare pentru sezonul viitor: „A semnat!” Rapid a rezolvat prima mutare pentru sezonul viitor: „A semnat!”

VIDEO | Corvinul - FC Voluntari 3-1. Divizionara secundă scrie istorie şi se califică în finala Cupei

Cupa României Publicat de Daian Cutu pe 17 apr 2024

Corvinul a învins pe teren propriu, scor 3-1, formaţia ilfoveană FC Voluntari, şi este prima calificată în finala Cupei României. Hunedorenii vor juca pentru prima oară în istorie finala acestei competiţii.

Gazdele au deschis scorul la Hunedoara, prin Antonio Manolache, care a înscris simplu, din careu, în minutul 20. Oaspeţii au egalat prin Daniel Florea, după o greşeală a apărătorilor hunedoreni.

La pauză s-a intrat cu scor egal, 1-1, dar, în repriza secundă, gazdele au tranşat meciul în favoarea lor. Mai întâi a marcat Alexandru Neacşa, în minutul 61, apoi elevii lui Florin Maxim au făcut 3-1 prin Marius Coman. Acesta a fost şi scorul final, iar Corvinul se califică meritat în finala Cupei României, după ce a fost prima în grupa 1 a competiţiei, unde a învins, printre altele, pe Sepsi şi Chindia Târgovişte, iar în sferturi a dispus cu 4-0 de CFR Cluj.

VIDEO | Corvinul - FC Voluntari 3-1 (Manolache 19, Neacşa 61, Coman 72 / Florea 33), în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Corvinul: Lefter – Velisar, Manolache, Iacob, Lică – Bradu, Hrezdac – Lupu, Neacşa, Mitran – Coman
  • FC Voluntari: Vâlceanu – Droppa, Paz, Turda, Roemer – Carnat, Cascini, Răduţ, Ciobanu – Popescu, Florea

Minutul 90+4: Final de meci! Se termină 3-1 pentru Corvinul.

Minutul 90+1: Lefter intervine fabulos la execuţia lui Paz din 3 metri.

Minutul 72: GOL Corvinul! Vâlceanu respinge în faţă la şutul lui Lupu. Coman este bine plasat şi reia peste portar.

Minutul 61: GOL Corvinul! Neacşa îl vede uşor ieşit pe Vâlceanu şi şutează de la 30 de metri.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 1-1.

Minutul 44: Pîrvulescu primeşte o pasă lungă, dar trage multe peste poartă din poziţie de singur cu portarul.

Minutul 42: Lefter boxează o minge centrată, Ciobanu apare pe respingere, dar mingea e respinsă în corner.

Minutul 33: GOL FC Voluntari! Manolache şi portarul Lefter nu se înteleg pe o centrare. Florea profită şi reia cu capul din careu.

Minutul 19: GOL Corvinul! Corner bătut la prima bară, mingea ajunge la Manolache, care pune perfect latul.

Minutul 18: Velisar reia cu efect din unghi. Mingea s-a dus aproape de vinclu.

--------------------------------------

Corvinul s-a calificat în semifinalele Cupei României în urma unei victorii categorice pe teren propriu, atunci când hunedorenii au produs surpriza şi eliminat multipla campioană CFR Cluj, scor 4-0. Trupa pregătită de Maxim Florin ocupă locul 3 în Liga 2, fără drept de promovare, dar speră la câştigarea trupei care le-ar asigura un loc în cupele europene.

De cealaltă parte, FC Voluntari a eliminat-o pe FCU Craiova în urma loviturilor de departajare, după ce primele 120 de minute s-au încheiat la egalitate, scor 0-0. În Superliga, ilfovenii se află pe 12, şi luptă pentru evitarea retrogradării.

Cele două echipe nu s-au mai întâlnit până acum şi va fi un duel extrem de interesant.