Real Madrid a depus plângere împotriva arbitrului de la meciul cu Osasuna. Acesta nu a menţionat în raportul de joc insultele rasiste la adresa lui Vinicius
Surpriză mare! Cine va apăra la EURO poartă României: ”Aşa este normal să fie! Aioani nu e în formă!”  | VIDEO EXCLUSIV
Surpriză mare! Cine va apăra la EURO poartă României: ”Aşa este normal să fie! Aioani nu e în formă!” | VIDEO EXCLUSIV
Condamnat la nouă ani de închisoare pentru viol, Robinho acuză justiţia italiană de rasism
 VIDEO | Florin Stîngă, plin de optimism după victoria cu FCU Craiova: "Terminăm play-out-ul pe primul loc" VIDEO | Florin Stîngă, plin de optimism după victoria cu FCU Craiova: "Terminăm play-out-ul pe primul loc"
Nicolo Napoli, discurs ferm după înfrângerea cu Petrolul: "Cred că ne putem salva" Nicolo Napoli, discurs ferm după înfrângerea cu Petrolul: "Cred că ne putem salva"
Dan Alexa revine în fotbalul românesc! Destinaţie surprinzătoare Dan Alexa revine în fotbalul românesc! Destinaţie surprinzătoare

VIDEO ǀ Universitatea Craiova - Hapoel Beer Sheva 1-1. Oltenii au făcut un joc bun şi speră la calificare în Israel

Conference League Publicat de Daian Cutu pe 18 aug 2022

Universitatea Craiova a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susţinut, joi, pe teren propriu, în compania echipei israeliene Hapoel Beer Sheva, în prima manşă din play-off-ul Conference League.

Hapoel a deschis scorul prin golul marcat de Hatuel, în minutul 70, în timp ce pentru Universitatea Craiova a punctat Ivan, din penalti, în minutul 74.

Paul Papp a fost eliminat la pauză, iar de la Hapoel a fost eliminat El Hamed, în minutul 73.

VIDEO ǀ Universitatea Craiova - Hapoel Beer Sheva 1-1 (Ivan 74-penalty / Hatuel 69). Echipele de start:

• Universitatea Craiova: Lazar – Papp, Raul Silva, Screciu – Hanca, Al. Creţu, Mateiu, Bancu (cpt.) – Baiaram, Koljic, Ivan
  • Hapoel: Glazer – Tibi, Elhamed, Miguel Vitor (cpt.), Helder Lopes – Bareiro, Micha, Keltjens, Abu Abaid, Ansah – Hemed

Minutul 90+6: Fluier final! Partida se termină la egalitate, scor 1-1.

Minutul 90+4: Martic are o intervenţie salvatoare, la o fază la care portarul Lazar era depăşit.

Minutul 74: GOL Universitatea Craiova! Se schimbă soarta partidei! Elhamed faultează în careu şi vede al doilea galben. Andrei Ivan egalează din penalty.

Minutul 69: GOL Hapoel! Hatuel marchează, după o fază la care Lazăr a reuşit să aibă o intervenţie de senzaţie.

Minutul 65: Cei de la Hapoel înscriu prin Hemed. Atacantul se afla în poziţie clară de offside.

Minutul 55: Şansă bună irosită de Hapoel. Miguel Vitor reia pe lângă, după o lovitură liberă.

Minutul 46: Paul Papp este eliminat la pauză. Oltenii rămân în inferioritate numerică. Motivul se pare că este legat de un conflict cu un jucător al formaţiei din Israel, conform comentatorului partidei.

Minutul 39: Hanca trimite foarte bine mingea, după o lovitură liberă din partea dreaptă. Silva se înalţă foarte bine şi trimite cu capul puţin pe lângă poartă.

Minutul 25: Şansă mare pentru trupa lui Rădoi. Andrei Ivan trage în bară, mingea ajunge la Hanca, care retrimite în careu, dar apărarea celor de la Hapoel reuşeşte să salveze situaţia.

Minutul 11: Şansă mare de a deschide scorul pentru Craiova. Andrei Ivan apare foarte bine din flancul stâng, dar trimite puţin peste poartă dintr-o poziţie foarte bună.

Minutul 1: A început partida! Atmosferă de zile mari creată de fanii olteni, în tribunele arenei din Drobeta Turnu Severin.

-------------------------------------------

Trupa lui Mirel Rădoi şi-a asigurat deja 750.000 de euro prin calificarea în play-off, dar miza meciului este uriaşă. Preşedintele Sorin Cîrţu spune că dubla cu Hapoel reprezintă un moment decisiv pentru club.  ”Este cel mai important moment al Universităţii Craiova şi nu doar din sezonul acesta, ci din tot istoricul echipei, din 2013 încoace", spune Cîrţu.

Universitatea Craiova, drumul spre play-off-ul Conference League

Trupa din Bănie a intrat în competiţie din turul doi preliminar, unde a trecut de albanezii de la Vllaznia, după o remiză în deplasare, scor 1-1, urmată de o victorie clară pe teren propriu, scor 3-0.

În turul trei preliminar, Craiova a eliminat-o pe Zorya Luhansk, din Ucraina. Universitatea a pierdut manşa tur, scor 0-1, dar a întors soarta calificării în retur, cu o victorie entuziasmantă, scor 3-0.

De cealaltă parte, Hapoel Beer Sheva are patru victorii din tot atâtea partide disputate în preliminariile UEFA Conference League. În turul 2, israelienii au trecut de Dinamo Minsk cu o dublă victorie (2-1 şi 1-0) şi au repetat performanţa şi în turul 3 preliminar. Aici, Hapoel a eliminat-o pe Lugano (Elveţia), după victorii cu 2-0 şi 3-1.

Universitatea Craiova - Hapoel Beer Sheva e LIVE pe Prima Sport 1 şi www.primaplay.ro, iar pe PrimaSport.ro ai toate fazele partidei în timp real.